آخر این هفته ، ۴ و ۵ مرداد ماه به مدت ۸ ساعت قراره اولین نسخه از نقشه گام به گام موفقیت یک استارتاپ ، متناسب با بوم ایران رو برای اولین بار در مشهد در قالب یک کارگاه رونمایی کنم.

حدود ۸ ماهی هست که روش کار کردم و گام های طراحی شده در این نقشه برگرفته از برترین آموزه های سیلیکون ولی هست.

این نقشه بر اساس آموزه های اش موریا ، آموزه های مدرسه استارتاپی استنفورد و دوره مدیریت محصول Product School طراحی شده ! البته بخش هایی به آن اضافه شده که برای بوم ایران ضروری است.بواسطه سئوالات زیادی که در مورد این کارگاه شده بود در ادامه توضیحات دقیق و تکمیلی اون رو براتون آوردم که امیدوارم مفید واقع بشه ! در ضمن موضوع سخنرانی من در همایش آینده کسب و کار های نوپا هم توضیحاتی مقدماتی پیرامون این نقشه گام به گام بود که خدا رو شکر خیلی مورد استقبال قرار گرفت !

Picture1

من و استاد اش موریا ( خالق بوم ناب ، آستین تگزاس ، دوره دوم باز آموزی مربیان ناب )

کارگاه رو دو روزه گذاشتیم ، چون برام کیفیت کارگاه مهم بود و میخواستم که شرکت کنندگان خسته نشن !

لینک ثبت نام evand.com/events/lew

کد تخفیف دکتر استارتاپ : drstartup ( فقط ۵ عدد مونده )

عنوان دوره : کارآفرینی ناب

عنوان انگلیسی : Lean Entrepreneurship

شعار دوره

۸ ساعت آموزش عملی کارآفرینی فناورانه ، با رویکرد بازار ایران ، برگرفته از برترین آموزه های سیلیکون ولی.

درباره دوره

دوره کارآفرینی ناب یک دوره عملی ، کاربردی و بروز ،برگرفته از جدید ترین آموزه های سیلیکون ولی و بومی شده متناسب با شرایط کسب و کار ایران است که در طی ۸ ساعت ، ودر قالبی کاربردی و گام به گام مهارت های مورد نیاز کارآفرینی را به شیوه ای نوین ، در اختیار فراگیر قرار می دهد.یکی از ویژگی های منحصربفرد این دوره ارایه یک چارچوب (Framework) بومی جهت افزایش ضریب موفقیت فرآیند کارآفرینی ( تشخیص فرصت و بهره برداری از فرصت ها) مبتنی بر آموزه های استارتاپ ناب می باشد. فراگیران پس از طی کردن این دوره ، با یک جعبه ابزار کاربردی و آزموده شده در عمل آشنا شده و می توانند از چارچوب ارایه شده در راستای راه اندازی استارتاپ خود بهره مند شوند. محتوای آموزشی این دوره بر اساس بروز ترین متد ها ، تکنیک ها و روشهای آزموده شده در اکوسیستم های پیشرفته استارتاپی دنیا و البته بومی شده متناسب با شرایط محیط کسب و کار ایران تدوین شده است.

معرفی دوره از زبان مدرس دوره

شاید شما هم در دوره آموزشی استارتاپ ویکند شرکت کرده باشین ! خیلی جالب بود نه … احتمالا با خیلی از مفاهیم استارتاپ ها آشنا شدین ولی این نکته رو به خاطر داشته باشید که این رویداد یک رویداد آموزشی هست ، شما برای راه اندازی استارتاپ خودتون نیاز به یک راهنمای گام به گام و تکنیک های کاربردی زیادی دارید ! مهمترین منبع شما در طی کردن فرآیند راه اندازی یک استارتاپ، زمانه !بله زمان ! باید در حداقل زمان ممکن بیشترین ارزش رو ایجاد کنید ! این همان تفکر ناب هست! تفکری که خیلی از ما ها اگر سالها پیش با اون آشنا می شدیم می تونستیم جلوی هدر رفتن خیلی از منابع رو بگیریم! یادتون باشه زمان استفاده از فرصت ها اونقدر طولانی نیست که محصولی اشتباه رو تولید کنید! پس باید یاد بگیرید که اولا فرصت های مناسبی رو شناسایی کنید و محصولاتی مناسب رو برای نیازهای واقعی و پول ساز طراحی کنید !این همون چیزهایی هست که در دوره کارآفرینی ناب به شما آموزش داده می شه! وقت اون رسیده که دست به کار بشید !

ویژگی های این دوره آموزشی

ویژگی های این دوره :چه چیزی این دوره آموزشی را منحصربفرد کرده است ؟
o کاربردی بودن :آموزه های مختلفی در زمینه استارتاپ ها وجود داره ، ولی خیلی از اونها در ایران کاربردی نیستن در این دوره تاکید بر کاربردی بودن آموزه هاست.
o وجود یک مسیر و نقشه :در این آموزش یک مسیر بومی و گام به گام برای طی کردن صحیح فرآیند کارآفرینی با رویکرد استارتاپی ارایه شده است.این مسیر ، ریسک مسیر کارآفرینی را به حداقل رسانده و مانع هدر رفتن منابع مالی و زمانی می گردد.
o آزموده شده در عمل :همه آموزه ها را من و تیم همراهم در عمل بارها و بارها تجربه کرده ایم و در کنار شما خواهیم بود.
o به روز بودن متد ها :بعد از گذراندن دوره های بین المللی ، متوجه شدم که متدهای بروز تری هم برای تسهیل کردن فرآیند استارتاپی وجود دارد ، بخش مهمی از این متد ها را در این دوره آموزش خواهید دید.
o مثال های ایرانی : جهت اثربخشی آموزش در کنار مثال های خارجی ، نمونه هایی از استارتاپ های داخلی در قالب مطالعه موردی ارایه شده اند.
o جامع بودن :مهمترین نکات و ترفند های لازم که شما درزمینه راه اندازی و حداقل کردن ریسک طی کردن مسیر استارتاپی نیاز دارید در این دوره آموزشی ارایه شده است.
o تعاملی بودن :درفضای پرسش و پاسخ فراهم شده ، میتوانید سئوالات خود را بپرسید و نظرات خود را به اشتراک بگذارید.
o مهارت محوری :در کنار دانش ارایه شده ، تمرین هایی ارایه گردیده که شما بواسطه انجام آنها مهارت های اولیه را آموزش خواهید دید.
o وجود مربیان :در بخش های مختلف این دوره از کمک مربیان حرفه ای در ایران بهره مند خواهید شد ، افرادی که در حوزه مربوطه به خود متخصص هستند و با شما تجربیاتشان را به اشتراک خواهند گذاشت.

مدرس دوره

درباره مدرس
مهدی علیپور سخاوی ( دکتر استارتاپ ) کارشناس ارشد کارآفرینی ،گرایش فناوری از دانشگاه تهران است ، مهدی یکی از مربیان ارشد کارآفرینی است و تجربه آموزش دوره های مختلف کارآفرینی با متد آموزشی گام به گام و متد بین المللی SYIB را دارد.او برخلاف خیلی از اساتید کارآفرینی معتقد است که یک استاد و مربی کارآفرینی باید خودش حتما تجربه کارآفرینی داشته باشد ! وی مدت ۱۰ سال است که در حوزه کارآفرینی ( آموزش ، ترویج و راه اندازی کسب و کار ) فعال است. مهدی ، اولین تجربه کارآفرینی خودش را با تاسیس مجموعه غذای سفید ( اولین Health Food ایران ) آغاز کرد.او تجربه راه اندازی دو استارتاپ را داشته است. اولین کسب و کار نوپای وی (استارتاپ) فراکتاب ( آوابوک ) ، که یک کسب و کار دانش بنیان در حوزه نشر دیجیتال می باشد . استارتاپ دوم وی ، با نام میلوژی ، ایده ای کاربردی در حوزه کارآفرینی در حوزه علوم انسانی است .مهدی بواسطه حضورش در اکوسیستم کارآفرینی ایران و سیلیکون ولی ، دوره های حرفه ای زیادی را در زمینه کارآفرینی دیده است.او به تازگی دوره آموزشی کارآفرینی ناب را متناسب با نیازهای جامعه کارآفرینی ایران طراحی و تدوین نموده و قصد دارد این آموزه ها را بصورت بومی شده به جامعه کارآفرینی ایران ارایه دهد.
o موسس وبسایت دکتراستارتاپ ( یکی از سه منبع معتبر آموزش مفاهیم استارتاپی در ایران )
o مربی ارشد متد استارتاپ ناب (Lean Startup) از موسسه Lean Stack (آستین تگزاس، آمریکا)
o دارنده مدرک مدیریت محصول نوآورانه از مدرسه طراحی محصولات نوآورانه Product School آمریکا
o کارشناس ارشد کارآفرینی گرایش فناوری دانشگاه تهران
o مربی ارشد کارآفرینی دوره SYIB ( سازمان جهانی کار ILO (و دوره گام به گام ( جهاد دانشگاهی )
o موسس و هم بنیانگذار استارتاپ آوابوک و میلوژی ( مستقر در مرکز رشد علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد )

کمک مربیان

استاد دوره براساس نیاز های دوره و میزان مشارکت شرکت کنندگان ، از منتور های جهت ارتقای کیفت آموزش بهره خواهد برد.

روش برگزاری دوره و زمانبندی

متد برگزاری
در برگزاری دوره از شیوه های زیر استفاده شده است .
o ارایه و سخنرانی تعاملی
o یادگیری جمعی (Collaborative Learning)
o ارایه مطالعه موردی (Case Study)
o تمرین های عملی (Practical Micro Actions)
o فضای تعاملی آنلاین

زمان و مکان دوره

دانشگاه فردوسی ، ۴ و ۵ مرداد ماه ، هر جلسه ۴ساعت ( ساعت ۱۵ الی ۱۹ )

مخاطبین دوره

o دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی کلیه دانشگاه ها
o موسسین و کارمندان شرکت های دانش بنیان مستقر در مراکز رشد( دانشگاه فردوسی و…)
o فعالین اکوسیستم کارآفرینی مشهد
o موسسین شرکت های نوپا
o اساتید دانشگاه ( در راستای تامین هدف حرکت به سوی دانشگاه کارآفرین )

پیش نیاز دوره

این دوره نیاز به پیش نیاز خاصی ندارد.