همونطور که میدونید یکی از مگا ترند های استارتاپ ها ، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هست ، بواسطه حضور در کارگاه ها و جلسات دور همی استارتاپی در اینجا ( سیلیکون بیچ ) ، از افراد فعالی که در  حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین دارای تجربه عملی زیادی بودند در جلسات مختلف میخواستم که یکسری منابع کاربردی در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین معرفی کنن. منظورم منابعی برای درک فرصت های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در کسب و کار هست ، نه منابعی که به آموزش هوش مصنوعی پرداخته.

Book

استارتاپ

یکی از منابعی که بهم معرفی شد و درحال مطالعه بخش هایی از اون هستم و خیلی لذت بخش بود ، کتابی بود با نام Algorithms to live by  که در سال ۲۰۱۶ منتشر شده.در این پست قصد دارم این کتاب رو بهتون معرفی کنم. پیشنهاد میکنم اگر زبانتون خوبه حتما این کتاب رو مطالعه کنید ، چون یک جورایی یک سبک فکری خاصی رو معرفی کرده که میتونه در کشف و بهره برداری از فرصت هایی که در بازار در حال ظهور هستند بسیار مفید و کاربردی باشه ( منظورم فرصت هایی هست که قابلیت هوشمند شدن دارن)

ایده این کتاب از اینجا اومده که مردم معمولا بصورت روزمره با مشکلات مشابهی روبرو هستند ، و چون همه در زمان و مکان محدود هستند ، احتمالا راه حل های مشابهی رو برای این مشکلات مشترک میشه ارایه داد ، مثلا همه ما با مسئله انتخاب مواجه هستیم ، انتخاب خانه برای اجاره یا خرید ، انتخاب همسر و…

نویسندگان این کتاب ، از دانشمندان حوزه علوم شناختی هستند ، و زمینه تحقیقاتی مورد علاقه آنها  بررسی ساختار حل مسئله توسط کامپیوتر و ارتباط اون با ذهن انسان هست ، و معتقد هستند که میتوان از این الگوریتم های اثبات شده در تصمیمات روزمره بسیار بهره برد .

Authurs

استارتاپ

فرصت

شما میتوانید با مطالعه این کتاب و آشنایی با جنس مشکلات و راه حل های ارایه شده در اون  در کشف فرصت های کارآفرینانه موثر تر عمل کنید. یه جورایی الگوریتم های پیشنهاد شده در این کتاب ایده های خلاقانه تری برای هدف قرار دادن مشکلات روزمره رو بهتون ارایه می کنه که دونستنش خیلی مفیده.

مثال

مثلا وقتی شما بدونید که در انتخاب و بررسی گزینه های مختلف قانونی به نام ۳۷ درصد وجود دارد ( فصل اول کتاب Optimal Stopping ) ، میتوانید در حوزه های مختلف تصمیم گیری و انتخاب از اون بهره ببرید ( مثلا انتخاب ماشین ، انتخاب لباس و… ). حالا این قانون ۳۷ درصد چیه : فرض کنید که شما ۱ ماه وقت دارید که یک خانه جدید را خریداری کنید ، طبق فرمول های ریاضی ( که اینجا جای تشریح آنها نیست ) بهترین حالت اثبات شده برای انتخاب یک گزینه مناسب ( در اینجا خانه مناسب ) از بین گزینه های موجود به این صورت خواهد بود که : شما ۳۷ درصد از زمان خودتون رو به بررسی گزینه های موجود اختصاص بدید ( مثلا ۱۲ روز بگردید و گزینه ها رو بررسی کنید ولی تصمیم گیری نکنید ) از روز ۱۳ ام به بعد ،اولین گزینه  ای که مناسب تر از گزینه های قبلی که دیده بودید رو، روش جدی فکر کنید.( پس ۳۷ درصد زمان به جستجو و از آنجا به بعد ، اولین گزینه ای که بهتر از گزینه های دیگر بود را انتخاب کنید ، جالبه ، ظاهرا از نظر ریاضی احتمال انتخاب گزینه ای مناسب بر اساس زمان و منابع موجود با این روش اثبات شده )

 از واژه الگوریتم نترسید این یک کتاب  عمومی است

از واژه الگوریتم اصلا نترسید ، در این کتاب اصلا به مباحث ریاضی  پیچیده اشاره نشده ، مخاطبین کتاب عموم افراد جامعه هستند ، و مباحث ساده و به همراه مثال های فراوان ارایه شده .

نویسنده در مقدمه کتاب اشاره کرده که الگوریتم یعنی یکسری گام محدود و مشخص برای حل کردن یک مسئله و ما روزانه در حال اجرای الگوریتم های فراوانی هستیم ، این واژه برگرفته از نام خوارزمی است و جالب است بدانید که قدمت الگوریتم به معنی مفهومی آن به دوران سومریان و کتیبه های آنها برمیگردد. شما وقتی در حال آشپزی هستید در اصل در حال اجرای یک الگوریتم هستیم و زندگی ما سراسر پر شده است از الگوریتم ها .

تفکر الگوریتمی ، و توجه به کارهای روزمره ، اطلاعات دقیقی در زمینه شیوه تفکر انسان رو به ما ارایه میده ! ساختار مغز و شیوه پردازش و تصمیم گیری . در کتاب به این موضوع اشاره شده که این روزها ساختار کامپیوتر ها بسیار پیشرفته شده است و از آنجاییکه زندگی انسانها دارای پارامتر های عدم قطعیت ، محدودیت زمانی ، عدم وجود اطلاعات کافی در برخی تصمیم گیری ها ، شانس و… است ، برای حل کردم مسایل واقعی زندگی نیاز به الگوریتم های پیشرفته تری است که در این کتاب به برخی از این الگوریتم ها ( شیوه های حل مسئله ) پرداخته شده است.

تفکر الگوریتم و نگاه کردن به مشکلات از این دریچه میتواند باعث یادگیری بیشتر ما در مورد زیربنای مسایل روزانه ، ویژگی های راهکارهای حل و فصل آنها بشود از طرفی شناخت ما را از خودمان و دنیای اطراف خودمان بیشتر می کند !

خلاصه اینکه ، من که از خواندن این کتاب دارم لذت میبرم ، گقتم تجربه اونو با شما به اشتراک بگذارم.

۱۲ ساعت ویدیوی آموزشی ویژه استارتاپ ها با رویکرد بازار ایران

LeanCoverDrStartup