همونطور که در این پست نوشتم ، آگاهی از یکسری آمار و اطلاعات میتونه در برنامه ریزی های شما و تحلیل هایی که انجام بدید موثر واقع بشه ، شما در استارتاپ تون به این تحلیل ها خیلی نیاز دارید،در پست قبلی در مورد اطلاعات جمعیت شناختی بحث کردیم ، در این پست قصد دارم یکسری اطلاعاتی که بصورت پراکنده در اینترنت وجود داره رو در زمینه رفتار مصرف کنندگان اینترنت در ایران رو در اختیارتون قرار بدم که امیدوارم مفید واقع بشه ! در نهایت هم یک اینفوگرافی خیلی خوب ارایه شده که یک دید کلی و مناسبی میتونه بهتون بده! پیشنهاد میدم حتما لینک های منبع رو جهت کسب اطلاعات بیشتر ببینید!

ایرانیان به بارگذاری و دیدین ویدیو علاقه مند شده اند ،بازدید روزانه از آپارات بیش از پنج میلیون و نیم ویدئو است در حالی‌که سال گذشته این رقم سه و نیم میلیون ویدئو بوده است ۴۵ درصد ترافیک روزانه روی تلفن‌های هوشمند و تبلت از ویدئو است

مصرف+ویدئو+در+اینترنت

منبع 

تازه ترین گزارش از میزان دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت نشان می دهد میزان ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۳۰ درصد است که در مقایسه با سال ۱۳۸۷ (۱۲ درصد) و ۱۳۸۹ (۱۵.۹ درصد) رشد چشمگیری داشته است.

 

ضریت نفوذ تلفن همراه در کشور

از مجموع ۷۷.۱ میلیون نفر جمعیت کشور که حدود ۷۰.۶ میلیون نفر آن ۶ ساله و بیشتر می باشند، تعداد ۴۷.۴ میلیون نفر که همگی در گروه سنی ۶ ساله و بیشتر قرار دارند، دارای تلفن همراه بوده که از این تعداد ۳۷ میلیون نفر در نقاط شهری و ۱۰.۴ میلیون نفر در نقاط روستایی ساکن بوده اند.براین اساس ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور و در بین افراد ۶ ساله و بیشتر ۶۷.۲ درصد است که برای نقاط شهری ۷۲.۱ درصد و برای نقاط روستایی ۵۴.۲ درصد است

منبع

ارزیابی صورت گرفته از ۵۰۰ سایت اینترنتی پربازدید در ایران نشان می دهد: ۸۷ درصد سایتهای پربازدید در ایران، دارای ماهیت ایرانی هستند و اقبال کاربران ایرانی به سایتهای خبری در درجه اول اهمیت قرار دارد.

منبع

حدود ۱۲ درصد از پهنای باند اینترنت در اختیار تلگرام است
۷۵.۶ درصد کاربران تلگرام ، ایرانی هستند

منبع

تعداد نصب فعال تلگرام : ۱۶ میلیون نفر

منبع

متوسط حضور ایرانی ها در شبکه های اجتماعی ۳۰ دقیقه در روز

منبع

تعداد گوشی های هوشمند تا آخر ۹۴ به ۴۰ میلیون دستگاه می رسد ، یعنی از هر دو نفر یک نفر گوشی هوشمند دارد
تعداد شغل های ایجاد شده ۲۵ تا ۳۰ هزار شغل

منبع

در این گزارش سکوی اول خرید ایرانیان ، از آن کارت خوان است
تعداد تراکنش های خرید الکترونیک هفت ماه نخست ۹۴ نسبت به سال ۹۳ ، ۳۸ درصد رشد داشته
به‌طورکلی در طی هفت ماه اول سال ۹۴ نسبت به سال گذشته نزدیک به ۵۱ درصد افزایش پرداخت قبض و خرید شارژ به‌صورت الکترونیکی داشته‌ایم؛ احتمالاً به مرور مردم تقریباً تمام قبض‌هایشان را الکترونیکی پرداخت خواهند کرد و شارژشان را هم از طریق بسترهای الکترونیکی خواهند خرید.
تا مهرماه سال ۱۳۹۴ بیش از یک میلیارد تراکنش از طریق موبایل در استان تهران انجام‌شده است
عداد این تراکنش‌ها درمجموع سایر استان‌ها نزدیک به ۲.۵ میلیون تراکنش است.
آمار تراکنش‌های موبایلی در شهرستان‌ها نسبت به یک سال پیش ۱۱ برابر شده است.
به‌طورکلی تعداد تراکنش‌های الکترونیکی مردم ایران در سال ۹۴ نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد رشد داشته و این به معنای افزایش علاقه مردم به خرید و پرداخت‌های غیر نقدی است.

منبع

یک اینفوگرافی جالب

ILIA-Corporation-Research-Result-E-Commerce-in-Iran

منبع 

در پست های آینده در مورد آمار نصب و درآمد اپلیکیشن های موبایل در کافه بازار می پردازیم.

منتظر نظرات شما عزیزان هستم