قبلا در این پست و این پست در مورد اینکه بوم ناب چی هست و چرا باید از بوم ناب به جای بوم مدل کسب و کار استفاده کرد توضیح دادم ،و از طرفی هم در اینجا توضیح دادم که یک دوره ویژه در زمینه بکار گیری ابزار بوم ناب آماده کردم که خدا رو شکر خیلی مورد استقبال قرار گرفته که میتونید از اینجا اونو تهیه  کنید. در این دوره آموزشی به بررسی ۳۰ استارتاپ و شرکت ایرانی پرداخته شده است.

در این پست قصد دارم یکسری نکات کاربردی و تکنیکی رو در زمینه نحوه بکار گیری و تکمیل بوم ناب رو متذکر بشم :

ترتیب پر کردن بوم ناب :

در بکارگیری از بوم ناب ممکن است این سئوال برای شما پیش بیاید که ترتیب پر کردن اجزای این بوم به چه صورت است ، از کجا باید شروع کرد و به چه ترتیبی باید پیش رفت .ببینید اگر بخواهیم یک ترتیب منطقی برای تکمیل بوم ناب در نظر بگیریم شاید این ترتیب و روالی که در ادامه می آید ، روالی منطقی و مناسب باشد.
ابتدا به پر کردن بخش مشتریان و مسئله بصورت همزمان بپردازید ، سپس به دنبال فرضیه سازی برای ارزش پیشنهادی یکتا بروید و بر روی آن با توجه به دو بخش قبلی ایده پردازی کنید.در مرحله بعدی بر روی راه حل تمرکز کنید ، گام بعدی کارکردن بر روی کانال ها و فرضیه سازی در مورد آنهاست . بعد از تکمیل این بخش ها ، بر روی دو بخش هزینه ها و جریان در آمدی کار کنید. مسئله بعدی که از اهمیت ویژه ای برخوردار است تمکیل بخش سنجه های کلیدی یا همان متریک هاست. در نهایت اگر یک مزیت رقابتی مطلق دارید می توانید بر روی آن ایده پردازی کنید ، این بخش را آخرین بخش قرار دهید ، زیرا تکمیل آن کمی سخت است و بهتر است که کمی در مورد ایده اصلی استارتاپ خود ، و مخصوصا بخش تشخیص مسئله و ارزش پیشنهادی یکتای خود کمی تحقیق کنید و به مرور زمان ، یک برتری مطلق را طراحی نمایید.پیروی از این روال و ترتیب منطقی به شما کمک می کند که شما بتوانید مسیر درستی را طی نمایید.

lean-canvas-cover

برای هر بخش از مشتریان ، یک بوم جدا گانه :

نکته مهم دیگری که لازم است در اینجا به آن اشاره کنیم این است که اگر شما بخش های متمایزی از گروه های مشتریان دارید ، بهتر است که برای هر یک از این بخشها یک بوم جداگانه در نظر بگیرید . مثلا درنوشته های قبلی به مثال کافه بازار اشاره کردیم ، کافه بازار حداقل دو بخش متمایزاز مشتریان دارد ، یک بخش استفاده کنندگان از اپ های موبایل هستند و بخش دیگر تولید کنندگان اپ های موبایل یا همان برنامه نویسان . همانطور که میبینید این دوبخش کاملا از هم متمایز هستند ، شما هم اگر در ایده استارتاپی تان چنین تمایز و تفاوتی در بین مشتریانتان دارید ، بهتر است که برای هر کدام از آنها یک بخش جداگانه در نظر بگیرد.و بوم را برای هر یک از آنها رسم کنید.و سپس تصمیم بگیرید که در مرحله اول قرار است بر روی کدام یک از آنها تمرکز نمایید.

تفاوت مزیت رقابتی مطلق ( برتری مطلق) و ارزش پیشنهادی یکتا :

درک تفاوت این دو بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، ببینید ، ارزش پیشنهادی یکتا ، با رویکرد جذب مشتری و کاربران احتمالی تهیه و تدوین میشود ، بگونه ای کاربر محور است ، این درحالی است که مزیت رقابتی مطلق آن چیزی است که رقبای شما را نگران می کند و آنها را از اینکه قصد کپی کردن محصول شما را داشته باشند ، منصرف می نماید. بیایید یک مثال را در نظر بگیریم ، مثلا شبکه اجتماعی اینستاگرام ، ابزاری است که این ارزش یکتا را به مشتریان و کاربران خود ارایه می دهد که : به راحتی بتوانند لحظات خودشان را با دیگران به اشتراک بگذراند ! این در حالی است که مزیت رقابیت مطلق یا برتری مطلق آن که مانع حضور رقبا می شود ، گستردگی این شبکه و حجم زیاد کاربران آن می باشد.

این بوم را در یک جلسه ۲ ساعته تکمیل نمایید !

یادتان باشد ، سعی کنید نسخه ای اولیه از بوم را در ۱ ساعت ترسیم کنید ، می توانید یک جلسه با هم تیمی هایتان بگذارید و بصورت زمان بندی شده بر روی هر یک از بخش های بوم ، ایده پردازی و فرضیه سازی نمایید.در مورد مواردی هم که ابهام وجود دارد ، نگران نباشید ، این بوم قرار است بصورت روزانه و هفتگی بر اساس یافته های جدید شما بروز رسانی شود ، پس قرار نیست روز اول همه اجزای آن بصورت کامل تهیه و تدوین شوند ، در مورد مواردی که ابهام دارید ، یک برگه با عنوان نمی دانم نصب کنید ( از استیکی نوب برای این کار استفاده نمایید )! می توانید در آینده در مورد آنها به تحقیق و بررسی بیشتر بپردازید و در جلسات آینده بخش های باقیمانده را تکمیل نمایید.

دو بخش اساسی در بوم

بوم ناب از نظر منطقی بطور کلی به دو بخش تقسیم می شود ، بخش سمت راست که جنبه های بازار را مد نظر دارد و بخش سمت چپ که بیشتر به جنبه های محصول و طراحی آن پرداخته است .

sections

امیدوارم این نکات شما رو در بکارگیری هر چه بهتر از این ابزار یاری کنه!

موفق و پیروز باشید.

LeanCoverDrStartup