یک سئوال تا به حال به این فکر کردین که در هر ماه واقعا چند روز کار می کنید ؟ منظورم کار درست و حسابی هست نه فقط حضور در محل کار!

ببینید یک نکته خیلی مهم و ضروری در استارتاپ ها و پروژه های نرم افزاری بحث تخمین هست. اینکه شما بتونید یه تخمین حدودی در مورد اینکه یک کار رو میتونید تا کی انجام بدید! بحث تخمین ها در اسکرام خیلی مهم و ضروری هست ، و واقعا یک مهارت محسوب میشه !

زمان مهمترین منبع برای یک استارتاپ هست ، و تخمین های درست میتونه در موفقیت یک استارتاپ خیلی کمک کنه ، در این پست می خوام در مورد یک واقعیت با شما صحبت کنم ، شما با استفاده از محاسباتی که در ادامه آمده میتونید تخمین های بهتری داشته باشید.

توجه شما رو به یک ماه کاری جلب می کنم !

فرض کنیم یک ماه کاری ۳۱ روزه باشه ، اگر روز های تعطیل شامل ۴ جمعه و ۱ روز تعطیل رسمی در ماه در نظر بگیریم جمعا ۵ روز حذف میشه ، ۲ روز رو هم میگیریم بابت مرخصی ، جمعا ۷ روز از ماه کم میشه ۲۴ روز مفید باقی می مونه ! این عدد زمانی که ۵ شنبه رو هم جزو تعطیلی ها حساب کنیم میشه ۲۰ روز.

خوب شاید بگید ، خوب ۲۰ روز کار میکنیم دیگه ! خوبه که ! نه اینجور نیست ، توجه شما رو به دو نکته جلب می کنم !

ما یک مفهومی داریم به عنوان ساعت حضور ، یعنی زمانیکه شما در محل کار حضور دارید ، در این زمان فعالیت شما شامل :

کار فعال ، صحبت با همکاران ، چک کردن تلگرام ، وب گردی ، نماز ، نهار و…. میشه!

مفهوم دیگری به نام حضور فعال هست که شامل : کار مستقیم بر روی پروژه ، شرکت در جلسات مرتبط و مطالعه و تحقیق در اون موارد میشه !

در اینجا مفهومی رو خودمونی تعریف میکنیم با عنوان ضریب تمرکز ! یعنی چی ؟ یعنی اینکه شما به چه نسبتی روی زمان فعالتون متمرکز هستید ، این ضریب رو برای شرکت های ایرانی فکر می کنم ۰٫۶ در نظر بگیریم خوب باشه ، در بهترین حالت ۰٫۷ میشه در نطر گرفت! حالا یعنی چی !

یعنی اینکه شما در ازای ۷ ساعت حضور ، با ضریب تمرکز ۰٫۶ ، حدودا ۴ ساعت بیشتر روی پروژه متمرکزی نبودین ! و کار مفید انجام ندادین!

همین محاسبه رو برای روزهای حضور در نظر می گیریم !

گفتیم بدون در نظر گرفتن ۵ شنبه ها بعنوان روز تعطیل شما ۲۴ روز در ماه حضور در محل کار حضور دارید که اگر ضریب ۰٫۶ و ۰٫۷ رو روی اون اعمال کنیم به این نتیجه میرسیم که در ماه شما در بهترن حالت ۱۶٫۵ روز کاری مفید و در حالت نرمال ۱۴٫۵ روز نرمال کار می کنید.

حالا اگر ۵ شنبه ها رو هم در نظر بگیریم بعنوان تعطیلات محاسبات به قرار زیر میشه !

تعداد روز کاری ۲۰ روز ، با در نظر گرفتن ضریب ۰٫۷ کلا ۱۴ روز کار مفید و با در نظر گرفتن ضریب ۰٫۶ کلا ۱۲ روز کار مفید میشه !

Calendar

جالب تر از همه اینه که ما ، مخصوصا برنامه نویس ها در تخمین هاشون همیشه اشتباه میکنن ! مثلا یک نرم افزار رو تخمین میزنن که ۱ ماهه به ریلیز میرسونن ولی ۳ ماه زمان میبره ! اشتباه اینجاست که زمان تقویمی و زمان کار مفید رو در نظر نمی گیرن!

یکی از دوستان قدیمی برنامه نویس یه حرف جالبی میزد ، میگفت آقا در زمان تخمین برای یک نرم افزار هر تعداد روز کاری که به ذهنتون رسید رو در ۳ ضرب کنید و زمان تحویل رو اون تاریخ اعلام کنید !

در کل هدفم از نوشتن این پست این بود که یادتون باشه در تخمین ها حتما این محاسبات رو در نظر بگیرید!

امیدوارم این پست مفید واقع شده باشه !

منتظر نظراتتون هستم !