سلام و درود خدمت همه دوستان  چند وقتی هست که داریم با مسعود مستندات مربوطه به استارتاپمون میلوژی رو مرتب سازی میکنیم که انشاالله در یک مجموعه پست جالب و جذاب ، تجربیات خودمون از راه اندازی این استارتاپ رو با شما به اشتراک بگذارید.از خالق کارکتر و لوگوی میلوژی ، جعفر بهروان عزیزم ، خواسته بودم که مستنداتی بابت تجربه خودش در میلوژی رو برام بفرسته تا در مستندات پروژه اونو داشته باشیم. اینقدر این مطلب برام خاطره انگیز بود که تصمیم گرفتم مستقیم اونو با زبان خود جعفر منتشر کنم ! پیشنهاد میدم کارهای جعفر رو در وبسایتش ببینید!حتما  نمونه کارهاشو در وبسایت behance  ببینید!

نکته مهم

به نظرم جامعه استارتاپی ایران در آینده ای نه چندان دور ،پیوند عمیقی با جامعه گرافیست ها و طراحان خواهد خورد ، دو دسته طراح وجود خواهند داشت ، آنهایی که به مفاهیم کسب و کارهای نوپا و فرآیند آنها آشنایی خواهند داشت و میتونن به شما در ایده پردازی و استراتژی طراحی برای تجربه کاربری واقعا کمک کنند ،  و طراحانی که هنوز با این مفاهیم جدید آشنا نشده اند و در حال و هوای کسب و کارهای آفلاین مانده اند. به نظرم آینده از آن دسته اول هست.من که از تجربه کار با این دسته اول بسیار راضی هستم.

این هم پست جعفر بهروان عزیز

به واسطه ی رفاقت با بنیانگذارای میلوژی از همون روزای اول در جریان چند و چون این پروژه بودم ،اما وقتی قرار شد که میلوژی لوگو و یه کاراکتر اختصاصی داشته باشه عملا پای من هم به این ماجرا باز شد!
یکی دو تا دورهمی گذاشتیمو بچه ها نقطه نظراتشونو در مورد پروفسور گفتن، هر چند اوایل  پروفسور بودن یا نبودن شخصیت ،چندان قطعیت نداشت ولی مشخص بود که قراره به عنوان یه راهنما و مشاور همیشه در کنار کاربرای میلوژی باشه و البته طراحی تخت(flat design) کاراکتر هم از اون چیزایی بود که از اول قطعی شده بود.
تو اتودای اولیه تمرکزم روی کاربرایی بود که کمی خشک و جدین، می خواستم با کاراکتری سرو کار داشته باشن که با دیدنش نگن:« نه! به این سایت نمی شه اعتماد کرد!…» .به همین دلیل شخصیتی رو در نظر داشتم که مثلا در دهه ی پنجم عمر خودشه و ظاهر معقول و مرتبی داره و از قضا  مدرک پروفسورا(!) هم داره. پس دست به کار شدم و چندتایی اتود با همین مختصاتی که گفتم زدم.

1
تو صحبتایی که روی این اتودا داشتیم ، نقشه ی راه عوض شد و قرار شد حال و هوای کاراکتر رو ببرم سمت اون تصویری که توی فیلما و کارتونا از پروفسور ارائه شده، آدمی مسن ، با موهای ژولیده ، بی اعتنا به ظاهر و در عین حال قابل اعتماد . (یه چیزی تو مایه های والتر بیشاپ سریال “Fringe”)

2
از بین چند تا اتودی که با مشخصات جدید زدم، شخصیت فعلی با حداکثر آرا انتخاب شد و بد نیست بدونین اولین اتودی که کشیدم همین بود و به این ترتیب پروفسور میلوژی پا به عرصه ی وجود گذاشت!
مرحله ی دوم طراحی شخصیت های میلوژی، طراحی چهره ی پروفسور در موقعیت های احساسی متفاوت و همچنین طراحی یه خانم همکاربرای پروفسور بود تا کاربر در بین انتخاب این دو مخیر باشه! سن و سال همکار و حتی نسبتش با پروفسور چیزایی بود که در ابتدا قطعیتی در موردش وجود نداشت. چند تا اتود در رده های سنی مختلف با سروشکل متفاوت کشیدم و از بین اونا شخصیت دوم هم انتخاب شد و برای هردو کاراکتر، حالت های مختلف چهره رو هم طراحی کردم تا در نهایت شخصیتهای ما آماده ی همراهی و راهنمایی کاربرای میلوژی شدن!

3

دوستان عزیز ، همکاری ما با جعفر بهروان ازطراحی لوگو و کارکتر آغاز شد ، و جعفر هم اکنون به عنوان طراح ارشد میلوژی به ما مشاوره میده! جلسات طراحی کارکتر ها یکی از جالب ترین و خلاق ترین جلساتی بود که تا به حال درش شرکت کردم، یادم هست که ایده ها در کسری از ثانیه روی کاغذ میومد ، اصلاح میشد و دوباره اتود جدید میخورد.

بزودی شاهد نتیجه تلاش های جعفر بهروان در نسخه جدید میلوژی خواهید بود.