همه چیز ، فقط با یک چیز ! تمرکز و دیگر هیچ! موسسین استارتاپ ها بخوانند !

تمرکز قدرتمند ترین ابزار برای رسیدن به همه چیز!

با تمرکز میتونی به همه چیز برسی ، فقط به جای انجام هزارتا کار همزمان ، روی یک کار اصلی تمرکز کن !

همانطور که در این پست اشاره کردم ، یکی از مهمترین و قدرتمند ترین ابزار ها برای موفقیت ( مخصوصا در زندگی شخصی) تمرکز هست ! در مورد استارتاپ ها هم همیشه به این نکته اشاره می شه که بجای تولید یک محصولی که همه نیازهای کاربران و مشکلات اونها رو رفع میکنه ، روی یک مشکل و یک فیچر اصلی تمرکز کنید ! یک نیاز رو بدرستی در استارتاپتون تشخیص بدید و همونو درست پیاده سازی کنید ! همین یک اصل مهم ، موفقیت استارتاپ شما رو تا حد زیادی تضمین می کنه !
راستشو بخواهید ما تمرکز کردن رو اصلایاد نگرفتیم ! من شخصا خودم مشکل تمرکز دارم ! برای همین در این زمینه تحقیق میکنم و نتایج تحقیقاتو با شما به اشتراک می گذارم ! ما همه دوست داریم همه کار بکنیم ! از همه چیز سر در بیاریم ! خیلی از افراد موفق یک تخصص ویژه دارن و اونهم اینه که یاد دارن ( مهارت اینو دارن ) که کار درستی رو برای انجام انتخاب کنن ! اینکه که چطور اون کار رو انجام میدن در درجه دوم اهمیت قرار داره ! مهم اینه که کار (Task) درستی رو برای انجام انتخاب می کنن! این خیلی مهمه که شما مهارت اینو داشته باشید که درهر مرحله از زندگیتون ( یا مسیر پیشرفت استارتاپتون ) کار درستی رو برای انجام و تمرکز انتخاب کنید ! برای کسب این مهارت سه نکته مهم هست :

بر روی استعداداتون تمرکز کنید !

یعنی چی ، منظور چیه ! منظور اینه که اگر شما در یک کار استعداد واقعی داشته باشید ، به میزان زمان کمی که می گذارید ، آورده بیشتری نصیبتون میشه ! چرا ! چون استعداد دارید ، استعدادتون باعث کشف راه حل های خلاقانه و در نتیجه خروجی بیشتر میشه ! تصویر زیر رو ببینید !

Do-anything-1

برای مثال ، آقای شعبانعلی (یکی از افرادی که من خیلی از محتوای وبسایتشون استفاده می کنم) تخصص تولید محتوا در وب رو داره ، اگر ایشون وقتشو رو در زمینه تولید محتوا صرف کنه ، در طول زمان آورده زیادی براش داره ، شاید ایشون علاقه به برنامه نویسی هم داشته باشه ، ولی میزان آورده اش بواسطه یادگیری یک زبان برنامه نویسی خیلی نخواهد بود ( البته این فرض من هست ) یا مثلا بیل گیتس ، میزان زمانی که در دوران جوانی بواسطه استعدادش ، روی برنامه نویسی صرف کرده آورده زیادی رو براش رقم زده ! پس این مهمه شما کاری رو که میخواهید برای انجام انتخاب کنید حتما درش استعداد داشته باشید ، تا بواسطه استعدادتون ،آورده بیشتری بدست بیارید.
یک نکته مهم ، بعضی از کارها هست که ما ناچار به انجام اون هستیم چه علاقه داشته باشیم چه نداشته باشیم ! ( مثلا یادگیری رانندگی ، یا یک زبان جدید بواسطه حضور در یک کشور خارجی و…)
نکته مهم بعدی اینه که مهم نیست که چند ساعت کار میکنید و چقدر سخت کوش و پرتلاش هستید ، مهم اینه که چقدر از زمان و تلاشتونو روی فعالیت های درست صرف می کنید . بیشتر ما روی فعالیت های نادرست سخت کوشی و تلاش می کنیم !

یه لحظه! اگر روی آرزوهام و فعالیت هایی که در اون استعداد دارم ،کار کنم ، کسی به من پول نمیده !

بله قطعا همینطوره ! میدونید چیه ! شما دنبال یک راه مشخص ساده ، با تضمین ۱۰۰ درصد جهت بهره برداری از استعدادتون هستید ! دوست دارید با رفاه کامل به دنبال اون چیزی که دوست دارید و اشتیاقشو دارید برید ! ( البته منم دوست دارم ولی حیف که نمیشه ) !
برای اینکه سیب های موفقیت رو بچینید ، باید کمی به خودتون زحمت بدید ، دو رو بر رو یک نگاه بندازید شاید یه راه حل و ابزار مناسبی پیدا کنید !

Do-anything4
یادتون باشه ، اگر احساس می کنید کار آفرین هستید ، و حال میکنید با این سبک زندگی ، تلاش کنید و واقعا در عمل یک کمپانی یا استارتاپ راه بندازید ( البته یادتون باشه تصورات ما از خودمون معمولا درست نیست ،حتما سعی کنید استعداد ها و توانمندی های خودتونو بطور واقعی تشخیص بدید ، چطوری ؟؟؟؟ ما در میلوژی خیلی سعی داریم که این کار رو برای شما راحت کنیم ولی هنوز اول راه هستیم )

یک حفاظ محکم دور اهدافتون بکشید !

اینکه شما بتونید بصورت متمرکز ، در طی روز یک کار مهم و درست رو انجام بدید ، دقیقا مثل جون سالم بدر بردن از یک طوفان هست ، طوفانی از مزاحمت های روزانه که تمرکز شما را هدف قرار دادن ، البته خیلی هاشو خودتون باعثش شدین ) ( از تلگرام بگیر تا اخبار مختلف و….)

Do-anything-3
برای این کار نیاز به یک حفاظ جامعه ستیزانه دارید ! 😀 اینجای متن فکر کنم کلی دعوا بشه سرش !
یعنی چی ! ببینید من کلا بواسطه اهمیت تمرکز برام ، تلفن جواب نمیدم ( تابه حال هم خیلی ضرر کردم به این واسطه ) ولی خوب تمرکز برام مهم تر هست ! ولی خوب خیلی ها از دستم ناراحتن ! شاید نیاز باشه اهمیت تمرکز رو کمی تو زندگیتون بالا ببرین و کارهای عجیبی انجام بدید ! البته این حفاظ ، یک پاداش خوب داره و اونهم اینه که بدون مزاحمت کارهایی که واقعا وقت باید روشون صرف می کردین رو انجام میدید و Done میشن !
و خوب این خیلی خوبه !

Do-anything2
پس یادمون باشه که روی کاری تمرکز کنیم که شور و اشتیاقشو داریم و توانمدیم ، چون ما برای اون کار ساخته شدیم و بهره وریمون در اون کار بالاست که این خیلی خوبه ! بعدش ، یادمون باشه این کار ،کار خیلی سختیه و باید براش تلاش کنیم ! و در نهایت کمی عادت های جدید برای افزایش تمرکز و حذف مزاحمت ها در خودمون ایجاد کنیم ( البته شما سعی کنید عادت های خوبی رو در این زمینه برای خودتون ایجاد کنید )

خوب امیدوارم این نوشته مفید واقع شده باشه !
برگرفته شده از : وبلاگ یکی از رفقا