eco-farm-poste

حتما شما عبارت MVP را بارها و بارها شنیده اید ! بله همان Minimum Viable Product  یا کمینه محصول پذیرفتنی که دردوره استارتاپ ویکند و دوره لین استارتاپ ماشین  ما مربیان سعی می کنیم شما را به طراحی درست آن هدایت کنیم ! MVP  ، این محصول با حداقل امکانات قابل قبول ، ابزاری است که فرآیند یادگیری کارآفرینان را تسریع می کند ، یعنی چی ! یعنی اینکه شما بعد از انجام مصاحبه های Problem و Solution ، به سراغ طراحی MVP می روید و محصول خود را در عمل در اختیار بخشی از جامعه هدف قرار می دهید تا ببینید آیا فرضیات شما در زمینه نحوه استفاده از محصول توسط مشتریان احتمالی (پذیرندگان آغازین) درست است یا خیر !

ناصر غانم زاده عزیزم ( آقا خیلی مخلصیم ) در وبلاگش یه پست عالی در این زمینه داره که میتونید اونو مطالعه کنید ! هدف من از این پست تعریف MVP نیست بلکه میخواهم تجربه خودم را از حضور در یک MVP را برای شما بازگو کنم ! حضوردر MVP ؟! بله …. ادامه متن را بخوانید !

داستان از کجا آغاز شد :

مدتی است که علاقه شدیدی به مباحث طراحی سرویس پیدا کرده ام و به دلیل بیماری و درگیری هایم این فرصت برای من ایجاد شد که مطالعات جالبی در این زمینه انجام دهم ، خیلی علاقه مند هستم که مفاهیم طراحی سرویس را با مفاهیم راه اندازی استارتاپ ها  تلفیق کنم و تجربه ای عملی در این زمینه داشته باشم.

اخیرا بعنوان مشاور با یک سری از دوستان علاقه مند به مباحث کودک و طبیعت وارد همکاری شدم ! یک تیم کوچک و پر اشتیاق با هدفی آرمانی در راستای ارایه خدماتی از جنس ارتباط کودک و طبیعت !من معمولا پروژه هایی رو جهت مشاوره انتخاب میکنم که برام جذاب باشه ! جذابیت این پروژه برای من این بود که بر اساس تحقیقاتی که این تیم داشتند : ارتباط کودک و طبیعت باعث کاهش استرس کودکان ، افزایش تمرکز ،تقویت کار تیمی و… می شود، این ارزش یا Value برام خیلی جالب بود ، از طرفی جنس کار این دوستان از جنس طراحی سرویس بود ، همان چیزی که روی آن مطالعه کرده بودم . سومین نکته مهم در این همکاری برای من تیم کاری بود ، بله ، دلم میخواست که نتایج مشاوره هایم را ببینم ، خوشبختانه مدیر و ایده پرداز این تیم ،محمد قائم پناه ،شخصی بود که عقبه ای جالب داشت !

محمد قائم پناه کیست ؟ ( از زبان خودش)

لیست کسب و کارهایی که من، محمد قائم پناه، سی و پنج ساله، تا به حال دنبال کردم ایناست :

فروش اینترنت (ISP) در قاین (خراسان جنوبی)، طراحی سایت، بخش بازرگانی خارجی یه کارخونه، صادرات زعفران برای خودم (با توجه به اینکه خانواده ام زعفرانکار بودند)، اولین رستوران های غذاهای گیاهی مشهد (از مدتی پیش گیاهخوار شده بودم)، پروژه تسهیل ارتباط کودک با طبیعت (سفرهای آقای کِرم)، و اخیرا هم پروژهبوم مزرعه( پروژه ای که در این پست در مورد آن توضیح بیشتری خواهم داد ).

20140613_191616

به نظرم زندگی کاریم به دو بخش قبل از شغل های زیست محیطی و بعد از اون تقسیم شده. در هر دو بخش کسب و کارهای خودم رو داشتم و در اونها رویاپرداز و بلندپرواز بودم.با خودم فکر می کنم شاید خوب نبوده اینقدر از این کار به کار دیگه پریدم اما من اون رو اینطور می بینم که در حوزه های مختلف کسب تجربه کردم تا در نهایت اونها رو در کاری که بهش ایمان دارم و دوستش دارم استفاده کنم. و نکته همینه من خودم رو متعهد به این حس می کنم که تنها کاری رو که با تمام قلبم دوستش دارم انجام بدم.

نگرش محمد ، انگیزه من رو جهت کمک به تیمشون تقویت کرد !

گام اول : ایده پردازی ، رسم بوم کسب و کار و تشکیل تیم :

در اولین مرحله از تیم خواسته شد تا بوم کسب و کار خودشون رو رسم کنن ، اینکه کمی فرضیه سازی کنن و جوانب مختلف رو کمی بسنجن  ، خوشبختانه تیم تجربه های زیادی در زمینه ارایه خدمات با این موضوع را داشت!

IMG_3184

 در نهایت بیانیه زیر از ایده پردازی و فرآیند طراحی بوم کسب و کار آنها حاصل شد :

بوم مزرعه همرسی، مزرعه ای کوچک در دل شهر است که محیطی برای تسهیل ارتباطی عمیق میان کودکان با عناصر طبیعت را فراهم نموده است. این مزرعه شامل کلبه ای کوچک، زمینی برای نگهداری حیوانات، برکه ای برای پرورش جانوران آبزی، زمینی برای پرورش گیاهان، زمینی برای بازی های فردی و جمعی کودکان، فضایی برای هنرمندیهای خلاقانه کودکان و دست سازه های آن ها میباشد. این فضا به گونه ای طراحی شده است که بتواند بستر مناسبی برای آموزه هایی برای کودکان باشد؛ این آموزه ها پیش از هر چیز پاسخی به نیاز عمیق و درونی کودکان به ارتباط با عناصر طبیعی و طبیعت می باشند، چیزی که کودکان برای رشد سالم عاطفی، شناختی و ارزشی، رشد خلاقیت، توانایی حل مسئله و سایر استعداد های شان به آن نیازمند هستند.
به اعتقاد مایادگیری کودک می بایست بصورت همه جانبه، در بستر طبیعت و مبتنی بر تجربه صورت پذیرد؛ لذا ما تاکید خود را بر آموزه های گوناگون، اعم از رشد مهارت های فردی و گروهی، مهارت های ذهنی، حرکتی و کلامی در حوزه های چندگانه رشد کودکان قرار داده ایم. شیوه ای که برای تحقق آن به کار میبریم مشاهده گری و تجربه حسی عینی و مستقیم، بازی، هنر و تسهیل اجرای پروژه های متفاوت کودکان میباشد که آن را در قالب کارگاه های مختلف، سفرهای یک یا چند روزه به طبیعت و دوره های مداوم فصلی برگزار می نماییم.

Poster-Benefits

این تقاضا و نیاز به این ارزش ها قبلا بر اساس مستندات و تجربیات تیم اعتبار سنجی شده بود ، مسئله این بود که چطور یک MVP  برای این کار بزنند ! چطور یک مزرعه همرسی با کمینه امکانات مورد نیاز ایجاد کنند !

گام دوم : MVP، آخه چطوری مزرعه رو نمونه سازی کنیم !

با همت تیم یک طرح اولیه با محوریت بوم کسب و کار آماده شد ، آنها باید از طرحشان در یک نهاد دولتی دفاع می کردند ، تمامی نکات ارایه در حضور سرمایه گذار رو با بچه ها مرور کردیم ، تیم علاوه بر من مشاوران علمی و با سابقه ای در زمینه بحث ارتباط با کودک و طبیعت داشت . بعد از چندین بار تمرین تیم آماده ارایه شد ، و با یک ارایه موفقیت آمیز موفق به جذب امکاناتی نظیر زمین ، کلبه و… در یکی از مراکز رشد مشهد شدند! امکانات بسیار محدود بود ولی برای شروع خیلی خوب بود !

بر اساس پیشنهاد و تاکید من ، قرار بر این شد تا تیم ناب ناب پیش برود ، هزینه ها را کاهش دهد و تا جای ممکن یک نمونه حداقلی از خدمات را جهت تایید مشتری و یادگیری بیشتر از بازار را طراحی کنند ! بسیاری از کارهای سخت  ساخت این مزرعه توسط خود موسسان اون انجام شد ! بله ، موسس یک  استارتاپ خودش باید دست به عمل بشه !

20140627_200658

محد در حال آماده سازی دریاچه و برکه

20140704_123252

ساخت Landing Page فیزیکی ( تابلوی مزرعه ) 😀

20140813_151950

بازدید های متعددی رو از مزرعه داشتم و تیم با اشتیاق به کارش ادامه میداد ! اتاق فکر این تیم در یک کلبه قدیمی برایم بسیار جذاب بود! تیمی چند منظوره با تخصص های مختلف، تیمی چابک و ناب !

IMG_3187

 

IMG_3186

 

 

IMG_3185

تیم چند سرویس برای اجرای MVP آماده کرد :

IMG_3179

این هم یک نمونه محصول ( سرویس) ارایه شده در این استارتاپ جهت بررسی MVP :

“جویندگان گنج”

scavenger-hunt-23048-

یک ماجراجویی ویژه با کودکان در دل طبیعت

در این ماجراجویی یک روزه قراره کودکان خود را به دل طبیعت زیبا ببریم و با هم لذت ببریم، دوستان خوبی پیداکنیم و با کودکان مان در یک بازی گروهی نقشه گنجی رو پیدا کنیم. بعد از اون هرگروه از کودکان با انتخاب یه اسم و نشانه های مخصوص خودش باید جستجو رو آغاز کنه. البته گنج واقعی توانمندی‌هایی است که هر یک از ما در درون خودش داره و هدف ما از بازی‌ها و فعالیت‌های این روز، پرورش این توانمندی هاست.
مهمان ویژه ما در این سفر:
مربی متخصص “Sandrine Barreau” از فرانسه

وسایل مورد نیاز این برنامه:

signs-+-text-4-trips-320948

قرار ما: جمعه ۳۱ مرداد ماه ساعت ۸ صبح حد فاصل میدان منتظری (تلوزیون) به سمت میدان جهاد، مرکز رشد فناوری
زمان بازگشت: ساعت ۶عصر
سفر به سوی: طبیعت زیبای کردینه(نزدیک طرقبه)
هزینه برنامه: کودکان ۵۰/۰۰۰ تومان و همراه ۴۰/۰۰۰ تومان
بسته هدیه ویژه (۱) را همراه با ثبت نام و بسته هدیه ویژه (۲) را پس از برنامه دریافت نمایید

آیا می دانید که :

در بحث های طراحی سرویس ، مفهومی داریم بنام MVS که مشابه MVP است ! در آینده مطالبی در زمینه تحقیقاتم پیرامون این موضوع را منتشر خواهم کرد : ولی فعلا این رو بدونید :

MVS=Mininum Valuable Service

یه جورایی همان MVP است ولی در زمینه سرویس !

اجرای MVS :

 تیم ، از تعدادی از پذیرندگان آغازین با تخفیف اقدام به ثبت نام کرد ،  (خانواده های علاقه مند به حضور کودکانشان در طبیعت ) این بچه ها در طی سه روز ر در قالب کارگاه های مختلف از مجموعه خدمات این کسب و کار سبز بهره مند شدند ! سه روز کارگاه پر از شادی ، هیجان ،کار تیمی ، آموزش  و….

IMG_3249

من افتخار این رو داشتم که در روز اختتامیه اولین مجموعه کارگاه ها در بین بچه ها و والدینشون به همراه همسرم حضور داشته باشم ! برام خیلی جالب بود !واقعا تجربه ای بسیار جالبی رو داشتم ، بچه ها شاد و خوشحال ! در اینجا نه کامپیوتری بود ، نه اینترنتی ، نه تلویزیون ! ولی باید شادی بچه ها رو می دیدید ! با تعدادی از پدر مادر ها و بچه های شرکت کننده شخصا گفتگو کردم ، خیلی خوشحال و هیجان زده بودند و مطمئن شدم که ارزش مورد نظر این خدمات درست به دست کاربران نهایش رسیده !

IMG_3180

در روز اختتامیه بچه ها قرار بود با عروسک هایی که خودشون درست کرده بودند یک نمایش اجرا کنن ! داستان پردازی و مدیریت نمایش ،همه و همه به عهده خود بچه ها بود !

IMG_3229

جالبه بدونید که برای پدر مادر های شرکت کننده هم یک برنامه ویژه در نظر گرفته شده بود و آن هم اجرای نمایش برای بچه های خودشون بصورت گروهی !

IMG_3274

 در کل تجربه ای بسیار لذت بخش بود ! خوردن هندوانه آن هم به سبک سنتی ، نوشیدن چایی جوشی، کلبه جنگلی ، مزرعه ای نقلی و… همه و همه تجربه ای جالب و منحصر بفرد رو برای ما رقم زد !

راستی Minimum Feature List این سرویس رو هم بدونید بد نیست ( در این مزرعه موارد زیر فراهم شده بود )

۱- برکه و دریاچه مصنوعی

۲- مرغداری

۳-خانه جنگلی

۴- تاب درختی ( با لاستیک ماشین )

۵- دستشویی و سرویس بهداشتی مناسب

۶-  مزرعه ای کوچک جهت کاشت گیاه !

۷- یک عدد گربه با مزه

۸- یک عدد سگ آروم

۹- تعدادی مرغ و خروس

۱۰ – مهمتر از همه کلی عشق و محبت!

برای این تیم آرزوی موفقیت دارم !

راستی این هم وبسایت این دوستان ،منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستند ، تا جاییکه امکان داره این پست رو به اشتراک بگذارید تا ارزش کاری این دوستان ، اطلاع رسانی بشه !

این ایده در پارک علم و فناوری خراسان پذیرش شده است و در مرکز رشد منابع طبیعی و کشاورزی مستقر شده است.
تلفن تماس برای اطلاعات بیشتر: ۳۷۶۱۳۹۰۶
www.permaculture.ir
آدرس: مشهد، حد فاصل میدان منتظری (تلوزیون) به سمت میدان جهاد، مرکز رشد فناوری