بوت کمپ های برنامه نویسی ! جالب ترین و جذاب ترین چیزی بود که در اکوسیستم کارآفرینی آمریکا باهاش برخورد کردم ، واقعیت اینه که فکر می کنم همه شما هم اینو درک کردین که توسعه فنی و توانمندی های تیم فنی میتونه نقش مهمی در موفقیت و یا شکست استارتاپ ها داشته باشه ! اصلا خود نیروی فنی خیلی داستان داره! اینکه تخصص داره ، نداره ؟ توان تحلیل داره ؟ حل مسئله بلده ؟

جالبه بدونید که در اینجا هم بین آموزه های دانشگاهی و نیاز های بازار کار فاصله زیادی وجود داره  و موسسین استارتاپ ها و مدیران شرکت های اینجا هم نالان هستن  ، البته فاصله ها مثل ایران نیست ، ولی باز هم قابل تامل بود، شما برای حضور در بازار کار در حوزه فنی و آی تی دو راه دارید

رفتن به دانشگاه و گرفتن یک مدرک دانشگاهی

مزیت : داشتن یک مدرک مورد تایید و رسمی

نقطه ضعف : ۳ سال و نیم وقت باید بزارید و از طرفی در اینجا دانشگاه مثل یک شغل تمام وقت حساب میشه ، اینجوری نیست که بگید که حالا بعد از ظهر ها خودمو آپدیت می کنم و… ( البته میشه ها ولی خیلی باید وقت بزارید ) – هزینه بالا حدود مثلا ۱۰۰ هزار دلار

دیدن دوره های کوتاه مدت کاربردی مورد نیاز در بازار کار

مزیت : آماده شدن سریع برای بازار کار و یادگیری جدیدترین تکنولوژی های برنامه نویسی ، ایجاد رزومه ( در این دوره ها معمولا باید یه چند تا پروژه عملی کار کنید )

نقطه ضعف : نداشتن مدرک رسمی

( توصیه » در ایران ، دانشگاه رو بیخیال نشید ، لطفا جو زده نشید )

دوره های برنامه نویسی زیادی اینجا هست ، که در حوزه های محتلف برنامه نویسی برنامه های آموزشی ارایه میدن ، یکی از بهترین این دوره ها که شخصا خودم از مدتها قبل کارشونو دنبال میکردم و در سفر قبلی هم یک بازدیدی ازشون داشتم مجموعه Coding Dojo هست که در شهر های مختلف آمریکا شعبه داره !

entarnce

این مدرسه مثل یک مدرسه سنتی آموزش های رزمی میمونه ( مشابه قلعه و معبد  شائولین و فیلم های مرحوم بروس لی ) !  و برنامه های آموزشی چند ماهه ( معمولا ۳ ماهه داره ) که شما هر روز از ساعت ۹ تا حداقل ۵ بعد از ظهر باید در آنجا حضور داشته باشی و آموزش ها رو ببینی. ( معمولا باید تا ۸ شب باشی )

place

کل دیوارهای این مجموعه آموزشی وایت بورد داره و صبح ها دانشجویان باید چالش های الگوریتم نویسی رو اول انجام بدن و بعد برن سراغ برنامه نویسی! جالبه بدونید که یک قسمت از مصاحبه شغلی برنامه نویسی همین چالش های الگوریتیمی هست که شما باید بدون داشتن کامپیوتر روی یک تخته کدنویسی کنید ! ( معمولا بصورت سودوکد یا جاوا اسکریپت )

boards

دوره ها با تمرکز تربیت نیروی فنی FullStack طراحی شده ( منظور از برنامه نویس Full Stack یعنی کسی که به تکنولوژی های Back-end و Fron-End ، طراحی بانک های اطلاعاتی ، تست نرم افزار و…) آشنا باشه . ( بعدا در این مورد یک پست مفصل مینویسم )

چهارتا Stack معروف برنامه نویسی هست که الان اینجا روش خیلی مانور میدن

استک های مبتنی بر زبان PHP – که بهش LAMP می گن

استک های مبتنی بر زبان Python – ( جنگو – فلکس )

استک های مبتنی بر زبان Rubby – روبی آن ریلز

استک های مبتنی بر زبان Javascript – مانند MEAN

MEAN اینجا ترند هست و به نظر میرسه آینده از آن استک های مبتنی بر جاوا اسکریپت هست.

Coding Dojo در دوره چند ماهه خودش شما رو روی ۲ تا Stack مسلط می کنه و بعد از تسلط ( من نمیگم تسلط میگم یادگیر در عمل ، چون برای تسلط واقعا باید وقت بیشتری گذاشته بشه )بر روی این

موارد شما حق انتخاب یک زبان برنامه نویسی موبایل دارید ، اینکه برید روی آیفون یا گوشی های اندروید.

من برای آشنایی بیشتر با این مجموعه بواسطه مکاتبه ای که داشتم ، یک روز رو در کارگاه آموزش html و css دعوت شدم و برام خیلی جالب بود.

صبح با آموزش مقدماتی ترین و ابتدایی ترین مسایل وب آغاز شد ( اینترنت چطور کار می کنه ، درخواست های وب چطور توسط Browser ارسال میشه و چطور توسط سرور تحلیل و پاسخ ارسال میشه و… )

teaching

بعد یکسری چالش الگوریتمی داشتیم که باید حل می کردیم ( البته بنده به عنوان مهمان بیشتر ناظر بودم ) و در نهایت هم بصورت زمانبندی شده ، بچه ها آموزه هایی کوچک و خرد در زمینه html می دیدند و باید آنها را در عمل و تمرین هایی که بهشون ارجاع می شد آنحام میدادند.

 

سن شرکت کننده ها

در این کلاس ها افرادی از سن ۱۱ سال تا سن ۴۵ سال حضور داشتن و باهاشون که صحبت می کردم جالب بود ، همه فهمیده بودن که فرصت بسیار خوبی در حوزه آی تی هست و ظاهرا کار جذاب و ساده ای هست ، برای همین دوست داشتن در این رشته فعالیت کنن ! جالب بود یکی از شرکت کنندگان در این دوره فقط بواسطه دیدن سریال Mr.Robot  اومده بود . در کلاس از آرایشگر حضور داشت تا وکیل ، جالبه بدونید که چند تا موسس استارتاپ هم بودن که ازشون سئوال کردم رو چی دارید کار می کنید و چرا در کلاس های برنامه نویسی شرکت می کنین ، جوابشون جالب بود :

گفتن ما هر چی به این بچه های فنی مون میگیم یه کاری رو انجام بدن ، انجام نمیدن و میگن نمیشه ! برای همین اومدیم خودمون کلاس تا ببینیم داستان چیه ، تا درک بیشتری داشته باشیم و بتونیم با اونها تعامل داشته باشیم.

my-desk

هزینه دوره ها

هزینه بوت کمپ ها در اینجا از ۸۰۰۰ دلار هست تا ۱۷۰۰۰ دلار !  اینکه این دوره ها رو باید گذروند یا نه کلی روش بحثه ! جالبه بدونید که در آینده ۱٫۴ میلیون نیاز شغلی در زمینه برنامه نویسی است که دانشگاه ها فقط ۴۰۰ هزار تاشو میتونن تولید کنن ! ( آمار مربوط به آمریکا است ) در ضمن شما میتونید بابت گذراندن این دوره ها وام بگیرید و از طرفی برای خانوم ها و سرباز ها هم برنامه ویژه ای داشتن !

 

سبک آموزش

جالبه بدونید که محتوای آموزشی کم ، ولی تا دلتون بخواد تمرین ! روی جزییات و نکته های مختلف کلی تمرکز کرده اند و عملی بودن آموزه ها بسیار بسیارجذاب بود.

small-teaching

 

small-tarining

front-coding

رده بندی

در این مدرسه  ، هریک از دانشجویان بواسطه تجربه ای که داشت و اینکه چقدر جلو بود رده بندی می شد و دانشجویان با تجربه به تازه وارد ها کمک می کردن و بر روی کار اونها نظارت داشتن !

 

محیط کاری 

محیط کاری دقیقا محیط استارتاپی ، فلت ، باز و جذاب

hall

main-office

rules

قوانین محیط کاری

امان از این دهه ۷۰ های اینجا

در ایران ،در بازدیدی که از فینوا ( این پست رو حتما بخونید باحاله ) داشتم ، صحبتی شد بابت نظم و نظافت و رعایت برخی اصول عمومی کار در یک محیط کاری مشترک ! واقعیت اینه که مشکل همه ما و جونتر ها Self Organize بودن هست ، اینجا هم این معضل بود ! خواستم بگم که کلا نسل جدید خارج از اینکه کجا زندگی کنه کلا بیخیاله نظمه 😀 و مسئولیت پذیری کلا تعطیله ! ( واقعا بیایید کمی خودمونو اصلاح کنیم )!

not-self-organaized

عدم شستن ظرف ها توسط دانشجویان و عدم توجه به نظم و بهداشت محیط کار 😀

در نهایت

آینده از آن برنامه نویسان full Stack هست ، افراد متخصص با توان حل مسئله بالا ، کسانی که علاوه بر تکنولوژی ، میتونن الگوریتم ها رو در عمل استفاده کنن و مسایل مختلف رو حل کنن ! کسی که بتونه روی سرور کار کنه ، مشکلات بانک اطلاعاتی رو جل کنه و بتونه سریع یک پروتوتاپپHTML/CSS/JS بزنه ! کسی که خودش نرم افراری که نوشته رو بتونه دیباگ و تست کنه ! خلاصه ۰ تا ۱۰۰ فنی رو بدونه ! یه جورایی داره کم کم این مسئله به یک باید تبدیل میشه !

من خودم دارم روی استک MEAN مطالعه می کنم ، بعنوان یک موسس باید به نظر من از حداقل های برنامه نویسی سر در بیارید و کلیتی از تکنولوژی ها رو بدونید ، البته این نظر شخصی من هست !

امیدوارم این گزارش مفید بوده باشه براتون ، در آینده بیشتر در زمینه مباحث فنی استارتاپ ها مطلب خواهم نوشت!

me

 

 

LeanCoverDrStartup