طراحی خدمات چیست؟

طراحی خدمات به صورت کلی استفاده از طرز فکر و مهارت های کلیدی طراحی برای یافتن راه حلی در بهینه سازی یا ابداع خدمات جدید است. به صورت جزئی تر طراحی خدمات رشته ای است که تلاش می ‏کند تا خدمتی جدید به وجود آورد یا خدمات موجود را بهینه سازد تا برای مشتریان مفید (Useful) قابل استفاده (Usable)، دلخواه (Desirable) و برای سازمان‏ ها کارآمد (Efficient) و کارگر(Effective) و متمایز (Distinctive) باشد. منبع 

مدتی قبل در این پست یک کتاب در زمینه طراحی سرویس معرفی کرده بودم ، بعد از خوندن اون کتاب ، چند ماهی هست که کتاب جدیدی رو شروع کردم که گفتم معرفی اش کنم، انصافا کتاب خوبی در زمینه طراحی سرویس هست.قبل از هر چیز خیلی خوشحالم که با صالح امینی آشنا شدم ، از نظر من صالح امینی یکی از بهترین ها در زمینه طراحی سرویس در ایران هست ( از نظر اخلاقی فوق العاده است )

من شخصا علاقه زیادی به این حوزه پیدا کردم ، یه جورایی تکنیک های طراحی خدمات ، طراحی برای تجربه کاربری ، بازیکاری Gamification ، استارتاپ ناب ( اعتبار سنجی ) خیلی با هم رابطه  دارن .

این کتاب رویکردی میان رشته ای به بحث طراحی سرویس (Service Design ) داره ، البته ماهیت طراحی سرویس خودش یک ماهیت میان رشته ای هست. این روزها تب طراحی سرویس خیلی داغ شده و توجه افراد در حوزه های مختلف رو به خودش جلب کرده. این کتاب سعی کرده تا با مثالهایی جالب ظهور مباحث طراحی سرویس رو درصنایع گوناگون و کاربردهای مختلف نشون بده.جالبه بدونید که این کتاب بصورت گروهی نوشته شده ، سعی شده کاربر محور باشه و بر روی مخاطبین کتاب خیلی تحقیق شده، یه جورایی خود نویسنده ها تکنیک های این کتاب رو برای طراحی خود کتاب در عمل بکار بردن . یه جورایی مرز بین محصول و خدمات داره کمرنگ میشه و نیاز به تفکر جدیدی در این زمیمه هست ، این همون چیزیه که این کتاب ارایه میده!

this-is-design-thinking

کتاب ۲۳ نویسنده بین المللی داره ، که تمامی تجربیات و ابزارهایی که در عمل استفاده کردن رو در این کتاب معرفی کردن! جالبه بدونید که در مقدمه به این نکته اشاره شده که کتابی مناسب و جامع بصورت خود آموز در زمینه طراحی سرویس وجود نداره و این کتاب با این هدف طراحی و عرضه شده!

این کتاب از نظر سبک مثل کتاب Business Model Generation هست !

اگر امکان تهیه این کتاب رو از خارج از ایران دارید حتما سفارشش بدید خیلی خوبه !

راستی وبسایت کتاب رو هم حتما ببینید!

اگر وقت کنم در آینده خلاصه هایی از این کتاب رو بصورت دوره ای منتشر می کنم.