همانطور که میدونید و شنیدیدانشاالله در هفته کارآفرینی بطور هم زمان در مشهد ، اصفهان ،تبریز و تهران رویداد استارتاپ ویکند (Global Battle) قراره برگزار بشه ، به بهانه برگزاری این رویداد تصمیم گرفتم این دفعه تجربه ای متفاوت رو در زمینه شرکت در این رویداد از دیدگاه ،شرکت کنندگان ،داوران ،مربیان و برگزارکنندگان ارایه بدم! امیدوارم مفید واقع بشه!

در این نوشته میخواهم به اتفاقات و چالش هایی که تیم ها بعد از برگزاری رویداد استارتاپ ویکند مواجه میشن بپردازم ، خواندن این پست به برگزار کنندگان ،شرکت کنندگان ، اعضای تیم ها به جد پیشنهاد می شود .همانطور که میدونید رویداد استارتاپ ویکند مشهد به خوبی برگزار شد ،حدود صدویازده شرکت کننده داشتیم که در ۵۴ ساعت در قالب ۹ تیم باهم به فعالیت پرداختن!

این تیم ها عبارت بودند از :

تیم مکان یاد ( رتبه اول رویداد ) : که هدفش این بود که یادآوری و انجام یکسری اکشن ها رو بر اساس یک موقعیت خاص انجام بده ، مثلا وقتی از کنار یک گوشت فروشی نزدیک محل خونه میگذرید گوشی یاد آوری کنه که آقا باید گوشت بخری!

13809097293362

ایکس چاشت ( رتبه دوم رویداد ) : که هدفش ارایه برنامه غذایی سالم و رصد رشد یک کودک بود

13809094632632

پروفایل ( رتبه سوم رویداد) : که هدفش راه اندازی یک چیزی مشابه لینکدین بود

138090926431121

گنجینه : که نامش اول از من بپرس بود و بعد به گنجینه تغییر نام پیدا کرد ، محلی برای خرید و فروش جواب یکسری سئوالات تخصصی

ایزی فلای : ایده ای برای خرید ارزان بلیط هواپیما

ای توریست : ایده ای در حوزه گردشگری

سیب خاص : یک اپ استور مبتنی بر html5 که برنامه های html5 در اون بفروش میرسه و نیازی به جیل بریک دستگاه نداره

من موفق : ایده ای برای رساندن افراد به اهداف زندگی

فیلم نامه باز : ایده ای که در راستای تهیه یک فیلمنامه بصورت  گروهی بود، در کل تمام عناصر موجود در یک فیلم در قالب این ایده بصورت گروهی تهیه می شد !

اتوبوس کاو : زمان رسیدن اتوبوس به ایستگاه را به شما می گفت و دیگر در ایستگاه معطل نمی شدید!

بر اساس تجربه شخصی خودم از حضور در ۵ رویداد استارتاپ ویکند ، یک نکته برایم جالب بود ، و اون هم این بود که در مشهد تیم ها از نظر فنی و مهارت های گرافیکی و واسط کار نسبتا قوی تر از شهر های دیگر بودند ولی در حوزه تیم ورک ضعف اساسی دیده می شد! به حدی که بعضی از تیم ها بسیار نگران ادامه کارخودشون بودند.

در روال برگزاری رویداد استارتاپ ویکند مشهد از قبل پیش بینی کرده بودیم که قبل از برگزاری رویداد حتما یک پیش رویداد برای آشنایی افراد با استارتاپ ویکند و اینکه قراره در این چند روزه چه اتفاقاتی بیافته رو برگزار کنیم!

در این پیش رویداد من و آقای جاهدی مباحثی کلی رو در مورد رویداد مطرح کردیم .

pre event

 

استقبال از پیش رویداد خیلی خوب بود ،خود رویداد هم خیلی خوب برگزار شد (گزارش لحظه به لحظه رویداد رو میتونید از اینجا ببینید) ولی ما مطمئن بودیم که تیم ها بعد از برگزاری رویداد قطعا مشکلاتی خواهند داشت.این اتفاق با زنگ هایی که تیم ها به منتور ها  و داوران میزدند کاملا مشهود بود.لذا تصمیم گرفتیم قبل از برگزاری مجموعه رویداد های میتاپس ( که بعدا مفصل توضیح میدم ) یک فیدبک واقعی از تیم ها بگیریم ، بعد از مشورت با سایر منتور ها و داوران ،تصمیم گرفتیم که یک جلسه هم اندیشی با تیم ها ترتیب بدیم ، زحمت این کار هم افتاد بر عهده جهاد دانشگاهی مشهد که آقای دکتر سخدری هماهنگی هاشو انجام دادند. برگزارکنندگان رویداد هم ( آقای نادریان و سامان خان سالاری) از طریق پیج رسمی اولین رویداد استارتاپ ویکند مشهد اطلاع رسانی کردند . این جلسه بعد از گذشت ۱۰ روز از برگزاری رویداد تشکیل شد:

after 2 after1

نتایج جلسه جالب بود :

تیم اتوبوس کاوی کلا در جلسه حضور نداشتند ، فکر میکنم این تیم منحل شده

تیم پروفایل ،خیلی خوب و پر انرژی با تقریبا تمامی اعضا حاضر شده بودند ، یک نفر تیم را ترک کرده بود ، تحلیل های مالی شان را دقیق تر کرده بودند .در ضمن این تیم یک جلسه فالوده خوران هم با حضور تمامی اعضا طی این ده روز گذشته برگزار کرده بودند

تیم ایکس چاشت : بعد از رویداد یک شام پیروزی با یکدیگر خورده بودند و کلی فعالیت طی این ده روز انجام داده بودند، یکسری پروژه کوچک موازی رو شروع کرده بودند و همچنین به این نتیجه رسیده بودند که باید بدنبال مجوز هایی نیز بروند! سه جلسه حضوری با همه اعضای تیم برگزار کرده بودن و فکر کنم خیلی منظم کارهاشون رو برنامه ریزی کرده بودن!

تیم گنجینه : از همان روز اول برگزاری استارتاپ ویکند درگیر کار تیمی بودند ، تیمشان ریزش فراوان داشت و خیلی نگران بودند ، ولی خیلی خوب بود که بر روی یک ایده جدید در حال تصمیم گیری بودن ، کمی به کندی ولی با دقت در حال برنامه ریزی بودند ،

ایزی فلای : تیم این دوستان هم ریزش داشت ، ولی جالب اینجا بود که جلسات مستمری با صاحبان آژانس های هواپیمایی داشتن و کلی کار کرده بودن و به نتایج جالبی رسیده بودن ، از جمله اینکه آژانسها خیلی نظرات متفاوتی داشتند و حتی عده ای به آنها لقب دلال داده بودن!

آی توریست : مشکل تیم ورک و جلسه گذاشتن ! خیلی پیشرفت نکرده بودند ،جز تعداد کمی از اعضا ،بقیه پای کار نبودند! بعبارتی کار بر روی این استارتاپ اولویت اصلی آنها نبود!

سیب خاص : این تیم نیز دچار ریزش شده بود و اعضا تصمیم به ساخت جدی یک ام وی پی اولیه جهت اعتیار سنجی مشتری بودند

مکان یاد : یک سرمایه گذار پیدا کرده بودند که قرار بوده پروژه ای مشابه را به آنها سفارش بدهد ، اعضا ی اصلی دور هم خوب کار میکردند و ریزش نیز داشتند

اوپن سناریو : تیم کلا دچار تحول شده بود ، مدیر تیم صحبت هایی با صدا و سیما جهت اجرای پروژه داشت که موفقیت های خوبی هم کسب کرده بود ولی سایر اعضای تیم به دلیل اینکه از شهر های دیگری بودند تیم را ترک کرده بودند!

من موفق : تیم این دوستان نیز دچار ریزش شده بود و مدیر تیم از اینکه اعضای تیم تخصص هایشان با عملشان خیلی منطبق نبود شکایت داشت، البته در این مدت پروژه را کمی واقعی تر بررسی کرده بودند. و به نتایج جالبی رسیده بودن!

بعد از اینکه تیم ها گزارش وضعیت خودشون رو ارایه کردن ، داور ها و منتور ها به رفع مشکلات و راهنمایی تیم ها پرداختن ، این کار در این قالب انجام شد که هر تیم ۵ دقیقه گزارشی از

داستان تیم بعد از اتمام رویداد

مشکلات پیش رو و چالشها

نیازهای هر تیم

رو ارایه داد و بعد از این ارایه ۵ دقیقه ای منتور ها و داور ها ۵ دقیقه به کمک و راهنمایی تیم ها پرداختند!

و در نهایت از همه تیم ها خواسته شد که در مدت زمان ۱ دقیقه رویداد استارتاپ ویکند رو از نظر شکل و روال رویداد نقد کنند ، نه از نظر کاستی های اجرا ، بعبارتی از تکنیک ای کاش ( که یکی از تکنیک ها خلاقیت است ) استفاده کردیم ، تا ببینیم تیم ها واقعا چه انتظاراتی داشتند و چه چیز هایی نصیبشان شد.چیکیده تمامی این موارد رو در ادامه آورده ام ،در کل همه تیم ها دچار این مشکلات  و خطا های زیر شده بودند ( نظر خودمم را در داخل پرانتز ارایه کرده ام) :

ریزش اعضای تیم  ( این یک امر طبیعی است و در دنیای واقعی هم قرار نیست همیشه همه اعضای تیم در کنار یکدیگر کار کنند ، می توان اعضای جدیدی را جذب نمود )

عدم حضور فیزیکی یکسری افراد ( استفاده از جلسات مجازی برای کلیه اعضا به هیچ وجه پیشنهاد نمیشود ، اگر یکی از اعضا در شهر شما نیست اشکالی ندارد ولی اینکه همه اعضا در یک شهر باشند و جلسات مجازی برگزار کنند برای فعالیت یک استارتاپ ، با فرهنگ کار تیمی ما ایرانیا اصلا سازگار نیست ، به نظر من ما هنوز به آن بلوغی نرسیده ایم که جلسات را مجازی برگزار کنیم ، هنوز در حضور بموقع در جلسات حضوری مشکل داریم چه برسید به مجازی….)

مشکل کار تیمی ( فرهنگ ،فرهنگ ،فرهنگ و دیگر هیچ ، هزارتا تکنیک کار تیمی هم بلد نباشید تا ندونید شما کی هستید و از زندگی چه می خواهید نمی تونید با هم دیگر کار کنید در پست های آینده در این مورد بسیار صحبت خواهیم کرد)

نگرانی بابت مالکیت ایده ( فعلا پیشنهاد میدم ، هر جلسه ای که برگزار می کنید صورت جلسه ای مکتوب تهیه کنید و همه زیر آن را امضا کنید ، این مهمترین اصل در زمینه جلوگیری از ادعاهای بی مورد اعضا در آینده خواهد بود،تنبلی نکنید ، هم صورتجلسه مکتوب داشته باشید و هم فایل صوتی جلسات را ضبط کنید! بعدا در این مورد مفصل صحبت خواهم کرد)

ابهام بر روی ایده ( هنوز نیاز است اعتبار سنجی بیشتری بر روی ایده ها داشته باشید ، در تله اجرا نیافتید ، کمی واقعی تر ایده هایتان را اعتبار سنجی کنید ، به یک یا دو ارزش کلیدی کسب و کارتان توجه کنید ! ارزش کلیدی شما دقیقا چیست ! بسیاری از تیم ها هنوز در این قسمت مشکلات زیادی داشتند )

انجام فعالیت های موازی ( ایده پردازی بیش از حد و بزرگ کردن ایده ) : محصول خوب محصولی نیست که هزار تا ویژگی داشته باشد ، محصول خوب محصولی است که یکی از نیاز های اساسی مشتریان را به خوبی تشخیص داده باشد و در قالب ویژگی هایی که استارتاپش دارد این نیاز را نسبت به سایر رقبا جالب تر و جذاب تر بر طرف کرده باشد !) به فکر توسعه از همین ابتدا با شید ،ولی فقط به فکر باشید ، نه اینکه برنامه ریزی عملیاتی و تحقیقاتی توسعه را انجام دهید !)

تاکید بر روی اسم ( خیلی عاشق اسم استارتاپتون نباشید ، اسم رو بر اساس ارزشی که ارایه می دهید و نکات بازاریابی انتخاب کنید)

در انتها چند نکته مهم از انتقاداتی که به این رویداد تیم ها وارد کردن قابل تامله  من نظرات خودم رو داخل پرانتز نوشتم:

ای کاش بوم کسب و کار بیشتر توضیح داده می شد ( در پیش رویداد که معمولا زمانش بین دو الی ۴ ساعت هست نمیشه تمامی ابعاد بوم کسب و کار رو آموزش داد ، البته هدف رویداد استارتاپ ویکند آموزش در عمل هست و در طی این چند روز منتور ها در عمل بر روی بخش هایی از مدل کسب و کار آموزش هایی رو میدن ،شاید برگزاری یک دوره اختیاری مدل کسب و کار قبل از رویداد مفید باشه ،یا اینکه یک جزوه آموزشی و آمادگی حضور در رویداد تهیه بشه و در اختیار شرکت کنندگان قرار بگیره)

ای کاش هر تیم  یک منتور اختصاصی داشت ( اتفاقا اینکه منتور های مختلف به تیم ها سربزنند خودش یک تجربه متفاوته ، در دنیای واقعی افراد زیادی مشاوره هایی رو به کسب و کار شما میدن ، این مشاوره ها برخی کاملا متضاد هم هستند ، در نهایت شما تصمیم گیرنده هستید ! پس این تجربه ای جالب است : دلیل نداره همه یک نظر را در مورد کسب و کار شما بدن ،نظرات را بشنوید و در نهایت خودتان تصمیم بگیرید)

ای کاش تعادلی بین تخصص های شرکت کنندگان وجود داشت ( برگزار کنندگان سعی کنید بین ثبت نام کنندگان تعادل برقرار کنید، البته من به برگزار کنندگان حق میدم شاید این کار از دست برگزار کنندگان خارج باشد)

ای کاش اعضای تیم را از قبل می شناختیم ( اتفاقا اینکه افراد را نشناسید و تجربه ای جدید را کسب کنید ،خیلی ارزشمند تر است)

ای کاش رتبه کلیه تیم ها در نهایت اعلام می شد و امتیازات شفاف مشخص می شد که  هر تیم در کجا ها ضعف داشته و نظرات داوران چه بوده (معیار های داوری که در طی رویداد بصورت شفاف توسط نمایندگان جهانی معرفی میشه ولی اینکه کل تیم های شرکت کننده چه امتیازی آورده بودند و دقیقا هر داور به هر تیم چه امتیازی داده بود ، بسته به نظر نماینده جهانی داره ، ولی تجربه من اینو میگه که در هر رویداد فقط تیم های اول  تا سوم معرفی میشن)

IMG_12312

در نهایت باید به این نکته اشاره کنم که استارتاپ ویکند یک رویداد آموزشی مبتنی بر عمل با هدف شبکه سازی عملگرا است،هدف از این رویداد این نیست که استارتاپ های موفق از این رویداد خارج بشه ، البته اگر این اتفاق بیافته خیلی عالیه ولی هدف این نیست.امیدوارم تیم ها با در نظر گرفتن این نکات در استارتاپ ویکند جهانی با قدرت حاضر بشن!

پس پیش به سوی Global Battle!

tank