این روز ها یک دغدغه جدی سراغم اومده ، اونم اینه که به عنوان یک موسس استارتاپ احساس می کنم که هیچ تخصصی ندارم ! از همه چیز یه چیزی می دونم و در بعضی موارد هم عمیق شدم ! خلاصه دچار بحران هویت تخصصی بعنوان یک موسس استارتاپ شدم !
شاید سئوال باشه براتون که الان بعنوان یک موسس چه دغدغه هایی وجود داره و باید در چه زمینه هایی تخصصی اطلاع داشت ، همین الان ما درگیر این موارد هستیم :

بحث های حقوقی و ثبتی
بحث مدیریت محصول و توسعه اون Product Management and Product Owner
تست محصول
تحقیقات کاربر
تحقیقات بازار
تحقیقات در حوزه محتوا
مدیریت منابع انسانی
مدیریت منابع مالی
تحقیق و توسعه
طراحی تجربه کاربری
حفظ چابکی و نابی روند پروژه
طراحی و تحلیل سیستم Gamification
و….

هر کدوم این مباحث برای خودش دنیایی داره ، و خودش یک نقش سازمانی درست و حسابی هست ، خوب چه می شود کرد ، در این مرحله ( منظورم مرحله استارتاپی هست )نباید ریخت و پاش زیادی کرد و باید چابک پیش رفت ! من و مسعود ( هم بنیانگذارم در میلوژی) شدیدا درگیر این موارد هستیم !
داشتم با خودم فکر می کردم که آیا در دنیا واقعا بقیه موسسین هم دچار چنین بحرانی هستند ، یه جستجو و مطالعه چند تا از وبلاگ های موسسین یک سری از استارتاپ های موفق ، منو به این نتیجه رسوند که :

بله آقا ، به عنوان موسس ، همه کاره و هیچکاره خواهی بود ، و یک جنرالیست به تمام معنی باید باشی !

نکاتی رو مطالعه کردم که برای خودم جالب بود و گفتم با شما در میان بزارم :

شما به عنوان موسس یک موسس استارتاپ باید دایم در حال اخراج کردن خودتون باشید ! یعنی چی ، یعنی اینکه در اول کار باید خودتون خیلی از کارها رو انجام بدید ، و به محض اینکه از کار ها سر در آوردین ،بعد یک نفر رو استخدام کنید ! البته اگر امیدی به رشد و موفقیت استارتاپتون دارید ! ( از کجا پول بیاریم برای حقوق ؟! در پست های بعدی اشاره می کنم )
سعی کنید دامنه اطلاعاتی خودتونو در زمینه های مختلف ( مخصوصا مواردی که در بالا ذکر کردم) توسعه بدید ، شاید کمی عجیب به نظر برسه ، ولی لازمه، ضرر نمی کنید ! چیزی هم که الان زیاده اطلاعات هست ! روزی یک ساعت وقت بزارید و در زمینه های مطرح شده اطلاعات کسب کنید. خدا رو شکر کلی وبسایت آموزشی بصورت ویدیویی الان هست که میتونید ازش بهره مند بشید!
اخراج کردن خودتون خیلی مهمه ! انشاالله در آینده که استارتاپتون رشد داره می کنه ، شما باید برای هر یک از نقش های نصفه نیمه ای که دارید ،یک نقش سازمانی تمام وقت استخدام کنید تا کارها را انجام بده ! خوب شما قراره پس چه کاری انجام بدید ! ببینید شما به عنوان موسس از روز اول حضور داشتید ، دیدی جامع نسبت به کل محصول و بازار دارید ، اینجا شما تخصصی دارید که هیچ کس نمیتونه داشته باشه ( دیدی کل نگر نسبت به پروژه )، خوب که چی! شما یک وظیفه مهم اینجا دارید ، اونهم تفکر کردن هست ! در زمانی که استارتاپتون داره رشد میکنه ،شما ۵۰ درصد وقتتون احتمالا صرف مباحث روزمره کسب و کارتون میشه و الباقی وقتتون رو باید صرف :

کشف و بهره برداری از فرصت های جدید

برنامه ریزی دقیق تر یکی دو سال آینده

فکر کردن به روشهایی که کمپانیتون چطور ممکنه از بین بره ! تهدید ها چیه !

جستجوی منابع انسانی حرفه ای و متخصص که بتونن نقش های شما رو بهتر انجام بدن و وقت شما آزاد تر بشه !

در نهایت ، زیادی نگران نباشید ، اگر الان بعنوان موسس دارید همه کار می کنید ، به نظر من راهه درستی ! من هم مثل شما دارم همین راه رو میرم!
( البته این شکل کارکردن انتقاداتی بهش وارده ، و به شرایط کسب و کار شما خیلی وابسته است ،ولی بدونید خیلی از موسسین استارتاپ های معروف در دنیا از روند رو طی کردن )
موفق و پیروز باشید ، منتظر نظرات شما هستم!