تجربه اولین ارایه و حضور در روشن شوی مشهد

همانطور که میدونید به اشتراک گذاری تجربه یکی از بهترین روشهای آموزش و یادگیری است، به تازگی رویدادی با عنوان روشن شو نیز با هدف به اشتراک گذاری تجربه ،با الهام گرفتن از ignite show در ایران به همت دوستان اصفهانی آغاز به کار کرده است،از اونجاییکه در حال راه اندازی و طراحی بوم کسب وکاراستارتاپ میتاپس (یک رویداد بومی جهت انتقال تجربه و آموزش های غیر رسمی )بودم ،با این رویداد کاملا آشنا بودم وخیلی خوشحال شدم که نسخه ایرانی آن در اصفهان بالاخره اجرا شد،خوشبختانه به همت دوستان مشهدی نیز نمونه ای از آن نیز در مشهد به اجرا در آمدکه دوست دارم تجربه خودم و نظرم رو در این باره با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.  به امید آنکه تعداد این رویداد ها روز بروز در کشورمون زیادتر بشن و محیطی فراهم بشه تا افراد بتوانند تجربیات خودشان را به دیگران منتقل کنند.

این رویداد دارای یک وبسایت است که شما میتونید در اون ثبت نام کنید و یا درخواست سخنرانی بدید!

شعار این رویداد عبارتست از : روشنمان کن ! اما سریع

roshan0

در سایت توضیحی پیرامون این رویداد به شرح زیر ارایه شده است :

در این روزها رویداد های مختلفی در گوشه کنار کشور با اهداف مختلفی برگزار می شوند. پس از برگزاری اولین رویداد استارت آپ ویکند اصفهان جمعی از دوستان برگزار کننده بر آن شدند تا این همبستگی و انرژی شکل گرفته در آن رویداد تداوم یابد. ماحصل آن تلاش امروز برگزاری اولین رویداد Ignite در ایران و در شهر اصفهان است. یکی از مشخصه های متفاوت این برنامه اجرای سخنرانی های کوتاه ۷ دقیقه ای است که سخنرانان موضوع بحث خود را بایستی فقط در طول این زمان به شرکت کنند گان منتقل نمایند. شاید در ایران برای اولین بار است سخنران بایستی در زمان محدود ( فعلا ۷ دقیقه ) توانمندی خود در انتقال یک مفهوم به جمع نشان داده و بیازماید.

هدف تیم برگزار کننده روشن شو فراهم آوردن فضایی برای فعالان حوزه فناوری و عاشقان تکنولوژی است تا به تبادل افکار و شبکه سازی بپردازند. در اولین رویداد روشن شو برنامه های متنوع دیگری هم در نظر گرفته شده است…با ما همراه باشید.

اگر خیلی خلاصه بخوام بگم رویداد روشن شو رویدادی است که سخنرانان داوطلب طی مدت ۷ دقیقه به ارایه تجربیات و صحبت هاشون می پردازن!

در نسخه اصلی اون زمان سخنرانی کمتر و اسلاید های سخنرانی بصورت اتومات و طی برنامه ای زمانبندی شده و خاص جابجا میشه،لذا کمی دیسیپلین کار بالاتره،ولی در نسخه ایرانی شده اون زمان کمی بیشتر است و اجباری در جابه جایی خودکار اسلاید ها نیست.

شما برای ارایه سخنرانی ابتدادرخواست خودتونو در وبسایت ثبت میکنید، اینکه موضوع سخنرانی شما چیست و توضیحاتی پیرامون سخنرانی!

تیم اجرایی روشن شو بعد از بررسی موضوعات از شما دعوت میکنند که در روشن شو حاضر شوید و سخنرانی خودتونو ارایه بدید.

از اونجایی که این اولین رویداد روشن شوی مشهد بود من  هم موضوع سخنرانی خودمو که فکر میکنم نسبتا کاربردی بود ، برای دوستان ارسال کردم و خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفت و از من هم دعوت شد که در رویداد حضور داشته باشم!

از اونجاییکه بسیار درگیر کارهای میتاپس و دوره ها و برنامه ریزی هام بودم خیلی نگران کیفیت ارایه ام در اولین روشن شوی مشهد بودم، و فقط وقت کردم نیم ساعت قبل از حضور در جلسه یک بار مطالبی رو که میخواستم ارایه بودم رو تمرین کنم.

در ساعت مقرر در محل روشن شو که موسسه موعود بودحاضر شدم، جای نسبتا مناسبی بود ( فضایی بسیار صمیمی و خودمانی )،این مکان برای اولین رویداد خیلی هم خوب بود، تیم اجرایی خیلی مرتب حضور داشتند و افراد رو هدایت میکردند،از اونجاییکه خیلی ها از ثبت نام غافل شده بودند بصورت حضوری ثبت نام کردند ،این کارکمی در کار ها نا هماهنگی ایجاد کرده بود که البته بنظر من به نا هماهنگیش می ارزید .

roshan.makan

همه شرکت کنندگان با شوق و اشتیاق منتظر سخرانی ها بودند،سالن نسبتا پر شده بود ، من دقیقا نمیدونستم که چه افرادی قراره ارایه بدن و موضوعات هر کدومشون چی هست…با ورود به محل برگزاری دوستان قدیمی رو دیدم وخیلی خوشحال شدم !

roshan1

جواد عامل ، داوود ترابزاده ، علی میهن دوست ، مسعود فاطمی ، سایر سخنرانان رو نمی شناختم ولی مطمین بودم که ارایه ها عالی خواهند بود.

برنامه تقریبا در ساعت مقرر شروع شد،بعد از بیان مقدمات و توضیح پیرامون رویداد روشن شو و فلسفه این جلسه اولین سخنرانی اغاز شد،بله سخنرانی دوست عزیزم داوود تراب زاده با موضوع

یکی برای همه،همه برای یکی

محوریت سخنرانی داوود روی موضوع نقش گوش دادن در کار تیمی بود ، ارایه ای بسیار استاندارد و زیبا بود .

davood

سخنرانی دوم  هم پیرامون موضوع زبان بدن بود که توسط دوست خوبم آقای میهن دوست ارایه شد ، کمی در مدیریت زمان دچار مشکل شد ،ولی ارایه بسیار خوبی بود و جمع رو روشن کرد.

mihandost

سخنرانی سوم مربوط به یکی از دوستان قدیمیم  جواد عامل بود که به بیان استراتژی گاو بنفش پرداخت و تجربیات ارزشمندشو در این موضوع بیان کرد!سخنرانی جواد واقعا یک انتقال تجربه مفید بود.

javad

سخنرانی چهارم مربوط به تجربیات مسعود فاطمی مدیر یک ادمین بود که تجربیات خودشو در زمینه وبلاگ نویسی و نقش اون در پیشرفت کاری و شخصیش بود،من واقعا لذت بردم!

masoud

سخنرانی پنجم مربوط به من میشد با موضوع معجزه نوشتن، در این ارایه به نقش نوشتن و هدفگذاری در کسب و کار و موفقیت فردی پرداختم که انشاالله به زودی پستی اختصاصی در این زمینه در وبلاگ منتشر خواهم کرد.

alipour

سخنرانی ششم با موضوع اینده تکنولوژی و اینترنت بود، من شخصا از این سخنرانی بسیار لذت بردم ، اینکه طبق تحقیقات و روند های بازار،آینده ، دنیای اشیای مرتبط با هم است ، دنیای تسخیر اشیا توسط اشیا ، خیلی خیلی استفاده کردم و امیدوارم فایل های این ارایه در وبسایت روشن شو منتشر شوند.

pourebadi

سخنرانی هفتم در مورد نکات راه اندازی کافی شاپ بود، این ارایه هم نکات مفیدی رو در زمینه راه اندازی یک کافی شاپ در بر داشت ، یکی از آرزوهای من راه اندازی کافه استارتاپ است که این ارایه ابهامات بسیار زیادی رو برای من در این زمینه رفع کرد.

سخنرانی هشتم در مورد بازاریابی و فروشو تبدیل ایده به کسب و کار بود که در نوع خودش مرور یکسری نکات مهم بازاریابی بود.

سخنرانی نهم هم در زمینه نقش برند و هویت برند در بازاریابی بود که توسط آقای نوید فلاحت ارایه شد ، ارایه ای قابل تامل بود. ( البته ترتیب سخنرانی ها رو شاید اشتباه نوشته باشم )

navidfelahat

بعد از ارایه ها،برگزارکننده ها  یک استراحت کوتاه و پذیرایی رو در نظر گرفته بودن ، کیک یزدی و چای ، آن هم با طعم های مختلف ! یکی از اهدافی که در روشن شو ، استارتاپ ویکند و میتاپس روش خیلی تاکید میشه ، بحث شبکه سازی هست ، اینکه آدمها با یکدیگر بیشتر آشنا بشن ، برگزار کنندگان روشن شوی مشهد ، در قالب یک مسابقه تصمیم گرفته بودن این شبکه سازی رو تسهیل کنن!

بخش دوم این رویداد به بازی پانتومیم اختصاص یافت ، تعدادی تیم تشکیل شد ، هر تیم بر روی یک موضوع که از سوی برگزار کنندگان تعیین شده بود باید کار می کرد و موضوع مربوطه را در قالب نمایش پانتومیم اجرا می کرد ، موضوعاتی مانند ، رنده برقی ، ساعت ، فلاش تانک و…

به تیم ها زمان داده شد تا بر روی نحوه پیاده سازی مفهوم تمرین کنن و هماهنگی های لازم رو انجام بدن ، یک تمرین کارگروهی نسبتا خوب و شاد !

tamrin

تیم ها به ترتیب آمدند و مفهوم مربوط به تیمشون رو اجرا کردند ، خیلی خوب و جالب بود ،برخی واقعا خلاقانه این کار رو انجام دادن و ایده های جالبی داشتند.

در پایان نیز به تیم های برتر جایزه های نفیسی اهدا گردید (:D)

jayeze

در اینجا جا داره که از آقای گل محمدی هم تشکر ویژه کنم ، ایشون فضای برگزاری اولین روشن شوی مشهد رو در اختیار برگزار کنندگان قرار دادند و راهنمایی های جالبی رو در زمینه به اشتراک گذاری تجربه  و اینکه تاثیر این رویداد ها چقدر میتونه مفید باشه رو ارایه کردند که شخصا خیلی از سخنان ایشون استفاده کردم.

یک تشکر ویژه هم باید از تیم برگزار کننده داشته باشیم که برای اولین بار این رویداد رو در مشهد با کیفیت مطلوبی برگزار کردند ( منتظر خبر های خوب بعدی هستم)

آقایان :مهدی پورعبادی ، امین بدیع‌زاده ، مصطفی پورعلی ، بهرام صدیق‌زاده و مهرداد نایب!

امیدوارم این تجربه و گزارش من مفید واقع شده باشه !

نکته : دوستان عزیز هیچگاه فرصت آشنایی با افراد جدید و یادگیری را از دست ندهید ، همیشه چیز هایی برای یادگرفتن و افرادی برای آشنایی وجود دارند که ممکنه زندگی و کسب و کار شما رو متحول کنن!