سلام و درود بر همه همراهان دکتر استارتاپ ، امیدوارم سال ۹۶ رو عالی آغاز کرده باشید و امسال هم بخشی دیگر از زندگیتونو اعتبار سنجی کنید و درکل بوم کسب و کار زندگیتونو بهینه تر بشه و از طرفی بتونید ارزش واقعی خودتونو خلق کنید و بقیه هم از ارزش ارایه شده توسط شما لذت ببرن. همونطور که احتمالا متوجه شدید من اخیرا کمتر پست در دکتر استارتاپ منتشر کردم ، و حتی وقت نکردم که بابت سال نو در زمان مناسب یک تبریک خدمت شما عزیزان عرض کنم. داستان از این قرار بود که از اواسط بهمن تا همین چند روز پیش درگیر یک کارگاه آموزشی توسعه محصول ناب بودم که اصلا فکر نمیکردم وقتم رو زیاد بگیره ، ولی عجیب وقت من رو گرفت و از ما عجیب کارکشیدن ، تازه فهمیدیم که معنی کارگاه و کار عملی در حین آموزش یعنی چی ، انشالله در پست های آینده گزارش این کارگاه رو با شما به اشتراک می گذارم ، میخوام در این پست کمی از سال ۹۵ بنویسم و اینکه برای سال ۹۶ چه برنامه هایی دارم. ( یه جورایی یک خود مرورگری ( برگرفته از ایده امیرمهرانی عزیز ) از سال ۹۵ و برنامه هایم برای سال ۹۶ )

حقیقتش اینه که سال ۹۵ رو با حضور در سیلیکون ولی آغاز کردم و سفر اول به آمریکا برایم بسیار جالب و جذاب بود که در بخش سفرنامه توضیحات مفصل سفر رو با شما به اشتراک گذاشتم. سفر به اینجا و آشنایی با فضای کارآفرینی و استارتاپی در آمریکا بسیار برایم تاثیرگذار بود.کلی فرصت آموزشی و یادگیری و کلی ایده … بازدید از گوگل ، فیس بوک ، سیسکو ، آشنایی با ساختار های حرفه ای استارتاپ های در حال پیشرفت ، وضعیت اکوسیستم ، اخلاق کاری و… همه و همه نکات بسیار جالب و قابل تاملی را در بر داشت.

حضور در کارگاه اش موریا در سیلکون هیل ( آستین تگزاس ) یکی دیگر از وقایع جالب و بسیار تاثیر گذار بود که باعث شد که مصمم بشم که دوره ویدیویی آموزش بوم ناب رو برای استارتاپ های ایرانی رو تهیه کنم ، ابزاری که میتونه در موفقیت استارتاپ ها بسیار تاثیر گذار باشه.

در سال گذشته بواسطه امکان حضور در سیلیکون ولی ، تصمیم گرفتم که آموزه های اینجا رو برای ایران بومی کنم و این کار رو با برگزاری یک مجموعه وبینار انجام دادم که خدا رو شکر خیلی مورد استقبال قرار گرفت. حاصل این تلاش ها در زمینه تولید محتوا ، ۱۴ ساعت آموزش ویدیویی منحصربفرد بود که خودم ازش خیلی خیلی  راضی بودم.

درسال ۹۵ ،بواسطه انتشار محتوا در وبسایت فرانش ۴۰۵۷ نفر در آموزش های من ثبت نام کردند که خیلی خیلی از این موضوع خوشحالم و یه جورایی یکسری از اهدافم محقق شد.

در سال ۹۵ تصمیم گرفتم که در رویداد ها خیلی شرکت نکنم ، یه جورایی دیدم با تولید محتوا میتونم موثر تر باشم و اون رضایت درونی که دنبالش بودم رو بیشتر برام تامین می کنه.

یکی از اتفاقات بسیار مهم سال ۹۵ هم کاهش وزن بود ، اون هم با استفاده از روشهای شناختی و تفکر ناب که فرصت نکردم براتون در موردش بنویسم ، ولی تیکش خورد و خیلی از این اتفاق خوشحالم.

سال ۹۵ اتفاقات خیلی تلخی رو هم به همراه داشت ، که سرفرصت ، به وقتش در موردش مفصل خواهم نوشت. ( 😀 )

و اما سال ۹۶ ، ۱۵٫۰۰۰ دانشجوی آنلاین

امسال هم با سفر دوم به آمریکا آغاز شد ، و این بار در منطقه سیلیکون بیچ ( سانتا مونیکا ) ، حضور در این فضا ، به اندازه یک دانشگاه تجربه و آموزش در اختیارم قرار داد ، اینبار بصورت دقیق تر و عمیق تر و با برنامه ریزی قبلی در فضای کارآفرینی اینجا حاضر شدم و برام خیلی جالبه ، حضور در این فضا ، مثل سفر به آینده میمونه ، اینبار روی ساختار اکوسیستم کارآفرینی و ساختار های درونی استارتاپ های در حال رشد تمرکز کردم ، اینکه از چه فرآیند هایی استفاده می کنن ، چه روشهایی برای اعتبار سنجی و تولید محصول در عمل رو استفاده می کنن ، دلایل پویایی چیه ؟ سیستم های اجرایی به چه صورته و….شدیدا دنبال بومی کردن این روشها برای ایران هستم . معتقدم که این دانش باید منتقل بشه ، نه با ترجمه ، بلکه با یک پیش پردازش و بومی سازی . خیلی دوست دارم در این انتقال دانش نقش موثری داشته باشم.

اینجا خودم رو غرق در آموزش و یادگیری تاکتیک ها و تکنیک ها کردم ، خیلی از این تکنیک ها به راحتی میتونه بومی بشه و سرعت رشد اکوسیستم استارتاپی ایران رو افزایش بده ( البته از نظر من ، شاید خیلی ها باهاش مخالف باشن ).

امسال هم به تولیدات ویدیویی همچنان ادامه میدم ، چون یه جورایی منو مستقل از مکان میکنه !

امسال هدفی که برای خودم تعیین کردم ، رد کردن مرز ۱۵ هزار دانشجوی آنلاین در بستر فرانش و سایر بستر هاست.

جزییات برنامه ها رو به تدریج براتون منتشر می کنم و ازش مطلع میشید.

در نهایت ممنون بابت تمامی حمایت ها و انرژی هایی که بهم میدید. امسال ، انشالله همه در کنار هم رشد کنیم.

برای اینکه با هم بیشتر در ارتباط باشیم ، پیشنهاد میدم در کانال دکتر استارتاپ در تلگرام عضوبشید  و همچنین از طریق  توییتر و اینستاگرام با هم در ارتباط باشیم.